Kairināta zarnu trakta sindroms. Kas jāēd gremošanas uzlabošanai?

22-06-2022

Ilustrācija – Pixabay

Novērst sakairināta zarnu trakta sindromu var divējādi – izmantojot līdzekļus, kas dod ātru atvieglojumu, vai novēršot pašu cēloni.

 Nav nekā bēdīgāka kā zaudēt kontroli pār paša ķermeni. Miljoniem cilvēku pasaulē cieš no šā sindroma. Slimības izpausmes –  pastiprināta gāzu rašanās, asas sāpes, ko pavada aizcietējums vai diareja, – viņiem zināmas nevis pēc nostāstiem, bet pašu pieredzes.

Ir dabas līdzekļi, kas palīdz novērst šīs nepatikšanas. Daļa no tiem iedarbojas patiesi ātri, taču uz neilgu laiku, citi ilgākā laikposmā palīdz novērst kaiti uz visiem laikiem. Tiesa, tad nākas mainīt ēšanas paradumus, pasargāt sevi no stresiem un atvadīties no daža laba kaitīgā ieraduma.

 Ātrie risinājumi

  1. Masāža

Joga un vēdera masāža palīdz diezgan ātri un viegli atbrīvoties no gāzēm. Ieteicams šāds vingrojums.

Ieņem embrija pozu: uz grīdas ērti notupstas uz ceļiem, noliecas uz priekšu tā, lai krūškurvis pieskartos gurniem, bet piere grīdai, rokas gar ķermeni izstiepj uz aizmuguri ar plaukstām uz augšu. Dziļi elpojot caur degunu, šādu pozu saglabā 5 minūtes.

Pēc tam sevi nedaudz pamasē. Var apsēsties krēslā vai pat apgulties un ar pirkstiem, izdarot apļveida kustības, pamasēt vēderu. Tiklīdz jūtams, ka sāk izdalīties gāzes, vēderam viegli uzspiež.

  1. Zālītes pret spazmām

Dažu augu ēteriskajām eļļām piemīt spēja mazināt muskuļu spazmas, kas rosina kuņģa kairināšanu. Piemēram, bērniem piparmētru eļļa atvieglo sāpes 75% gadījumu (šie dati iegūti pētījumu rezultātā un pirms vairākiem gadiem publicēti ASV pediatrijas žurnālā). Līdzīgs efekts piemīt arī fenhelim.

Lai mazinātu vai novērstu sāpju lēkmi, jāizdzer glāze piparmētru vai fenheļa tējas. Tējkaroti drogas (vai 1 paciņu ārstnieciskās tējas iepakojuma) aplej ar verdošu ūdeni un 15 minūtes nostādina.

Uzmanību! Šie līdzekļi nav ieteicami sievietēm grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā un visiem tiem, kam ir problēmas ar aknām.

  1. Dabīgais atvieglojums

Ar aizcietējumu vai diareju palīdz tikt galā daži augi un produkti. Virkni līdzekļu vēdera izejas nostiprināšanai un atslābināšanai var nopirkt aptiekā. Vispārzināmi vēdera izeju mīkstinoši līdzekļi ir tumšās plūmes. Jāapēd 10 plūmes, jāuzdzer glāze ūdens, un jau pēc 2 stundām iestājas atvieglojums.

 Ilgtermiņa risinājumi

  1. Nepieļaut stresu

Stress ir kā aizdedzes mehānisms, kas iedarbina lielāko daļu kuņģa kairinātāju. Lai atbrīvotu stresa hormonu negatīvo iedarbību, jāiemācās atslābināties. Pētījumi, ko ASV zinātnieki veica šā gadsimta sākumā, pierādīja meditācijas dziedniecisko iedarbību gan uz organismu kopumā, gan konkrēti zarnu traktu. Ikdienas 15 minūšu ilgas nodarbības dod jūtamus rezultātus jau pēc 2 nedēļām, kad manāmi samazinās gāzu veidošanās. Bet pēc 3 mēnešiem izdodas novērst aizcietējumu.

Meditācija nav sarežģīta nodarbe. Ērti jāapsēžas krēslā, jāatslābinās, jāaizver acis un 10–20 minūtes jākoncentrējas uz elpošanu (jāseko ieelpām un izelpām). Tas jādara katru dienu, bez atrunām ar aizņemtību vai sliktu noskaņojumu.

  1. Šķiedrvielas

Regulāra ēdienkartes papildināšana ar augu valsts šķiedrvielām normalizē gremošanu un saīsina barības atlikumu uzturēšanās laiku zarnās. Jo ātrāk tās atbrīvojas no satura, jo mazāk uztraucas. Šķiedrvielas uzturā jāsāk lietot pakāpeniski. Sākumā katru dienu var apēst 2 porcijas ābolu un zaļo salātu un porciju diedzētu graudaugu, piemēram, auzas.

Pēc 10–14 dienām ar dārzeņu un augļu šķiedrvielām bagāto porciju skaitam vajadzētu pieaugt līdz 5–9, bet diedzētiem graudiem – līdz 3 porcijām dienā. Papildus katru dienu vēlams ēdienam pievienot tējkaroti linsēklu vai dzert ceļteku novārījumu (tējkarote sasmalcinātu lapu uz glāzi ūdens). Šo piedevu daudzums 2 nedēļu laikā pakāpeniski jāpalielina līdz 1 ēdamkarotei.

  1. Atteikšanās no problēmproduktiem

Visticamāk, no dažiem ēdieniem, kas var pasliktināt pašsajūtu, nāksies atteikties, piemēram, trekniem un kofeīnu saturošiem produktiem, kuri vainojami diarejas izraisīšanā, kā arī no grūti sagremojamiem pākšaugiem un dažiem krustziežu dzimtas dārzeņiem, piemēram, brokoļiem. No tiem jāatturas vismaz mēnesi. Ja šajā laikā rodas aizdomas par vēl kādu nevēlamu ēdienu, no tā vispirms jāatsakās 3 dienas. Ja šajā laikā bija jaušama pašsajūtas uzlabošanās, vaininieks noteikti pievienojams nevēlamo ēdienu sarakstam.

Ne mazāk svarīgs ir pats ēšanas process. Jāēd lēnām, mierīgi, nenovirzot domas ne uz strīdiem, ne jaunākajām ziņām. Zinātnieki ir pierādījuši, ka nervozi apstākļi ēšanas laikā pasliktina gremošanu un saasina kuņģa kairinājuma simptomus.



 Daži padomi

Kas jāēd gremošanas uzlabošanai?

Daudzi produkti atvieglo spazmu izraisītās vēdersāpes, vēršas pret diareju un citiem sakairināta kuņģa simptomiem. Iekļaujot tos savā ēdienkartē, pašsajūtu var uzlabot nepilnās divās nedēļās.

Fermentus saturošie produkti. Jogurti ar dzīvajām bifidobaktērijām praktiski labāk par zālēm palīdz ievērojami samazināt diarejas vai gāzu veidošanās risku. Jāapēd vismaz viens jogurts dienā.

Ingvers. Svaiga ingvera sakne, pateicoties īpašajām vielām, kas nomierina zarnu sieniņu kairinājumu, noņem kuņģa pārpildītības sajūtu, mazina gāzu veidošanos un pieklusina spazmas. Pietiek ar tējkaroti malta ingvera dienā, kas pievienots dārzeņu ēdienam vai zupai. Var lietot arī pārtikas piedevas uz ingvera bāzes.



Taukskābes omega 3. Produkti, kas ir bagāti ar šīm taukskābēm, palīdz novērst iekaisumus. Četrreiz nedēļā ēdienkarti vēlams papildināt ar 100 g lašveidīgo zivju produktu. Aptuveni tikpat daudz šo neaizvietojamo taukskābju var saņemt, ieņemot pa ēdamkarotei linsēklu eļļas vai apēdot pusglāzi valriekstu kodolu.

Rīsi. Tie satur īpašas vielas, kas uzlabo gremošanas funkcijas. Visieteicamākie ir basmati rīsi. Nedēļā vajadzētu apēst vismaz 3 porcijas basmati vai 4 porcijas jebkuru citu rīsu.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

“Savilka vēderu!” Kas visbiežāk izraisa kuņģa un zarnu problēmas; kā sev palīdzēt?

Sarīko pēcsvētku atslodzes dienu! Septiņi ieteikumi

Vai badoties tiešām ir veselīgi? Profesors Danilāns atmasko populārus mītus