Kad uz kājām sāk parādīties vēnas un manāmi pat mezgliņi, visticamāk, sevi sākusi izpaust vēnu varikoze.
Parasti mēreni paplašinātās un caur ādu saskatāmās zilganās vēnas īpašu nemieru neizraisa. Bet, ja kājas ātri nogurst, kļūst smagas, rodas ādas nieze, siltuma sajūta un saskatāmi nelieli uztūkumi potīšu apvidū – tas viss kopā jau ir draudīgs brīdinājums, ka tuvojas nepatikšanas un ir pēdējais laiks rīkoties. Par laimi, recepšu ir gana daudz.
Lazdas mizas un lapu uzlējums: ņem 1 ēdamkaroti sasmalcinātas drogas uz glāzi verdoša ūdens. Dzer pa 1/3–1/4 glāzes 3–4 reizes dienā pirms ēšanas.
Kastaņas izvilkums: ņem 50 g ziedu vai augļu uz puslitru degvīna, katru dienu sakratot, 2 nedēļas nostādina siltā tumšā vietā. Lieto pa 30–40 pilieniem 3–4 reizes dienā. Kurss – 3–4 nedēļas. Tautas medicīnā pret vēnu varikozi lieto arī svaigi spiestu kastaņas ziedu sulu: pa 25 pilieniem 2–3 reizes dienā.
Zirgkastaņas preparāti pazemina asinsreci, stiprina vēnu un kapilāru sieniņas, novērš trombu veidošanos asinsvados un veicina jau esošo trombu uzsūkšanos.
Pirms gulētiešanas veselīgas ir pusstundu ilga kāju vannošana ar dumbrāju zaķpēdiņu lakstiem, vītola un ozola mizas novārījumu. Pēc vannas jāuzvelk speciālās kompresijas zeķes un jāļauj kājām atpūsties.
Labi palīdz apiņi. 1–2 ēdamkarotes drogas (atkarībā no cilvēka svara) aplej ar glāzi karsta ūdens, vāra uz lēnas uguns 10–15 minūtes, tad izkāš. Visu devu izdzer 2–3 reizēs dienas laikā, vēlamāk vakarā, jo dienā apiņi var izraisīt miegainību.
Toties saberztas vībotnes jāsajauc ar rūgušpienu. Maisījumu uzliek uz marles un pieliek vietām, kur vēnas visvairāk paplašinātas. Kājas uzliek uz spilventiņa un pārklāj ar polietilēna plēvi. Pēc pusstundas kompresi noņem.
Ļoti efektīva ir kalanhoja. Puslitra burciņu piepilda ar sagrieztām lapām, aplej ar 70% spirtu un uz nedēļu, periodiski sakratot, noliek tumšā vietā. Vakarā ar izvilkumu ierīvē kājas virzienā no pēdām uz augšu. Sāpes pāriet uzreiz, bet, lai izzustu vēnu tīklojums, kurss jāturpina 4 mēnešus.
Vēnas uz rokām
Katrs piekritīs, ka rokām dzīve nav viegla. Katru dienu tās nes smagumus, pacieš karstu un aukstu ūdeni, dažādus mazgāšanas līdzekļus, rušinās pa dārza dobēm. Vai kāds brīnums, ka uz kādreiz skaistajām rokām parādās lielas zilas vēnas.
Parasti, runājot par vēnu varikozi, galvenokārt tiek domātas kājas. Diemžēl arī roku delnu virspusē esošajām vēnām šis liktenis nepaiet secen, un cēloņi, kas to veicina, ir dažādi: smagumu nešana, mazkustīgs dzīvesveids, sezonas darbi dārzā, kad rokas visu laiku nolaistas uz leju.
Lai pasargātu rokas no vēnu varikozes veidošanās, smagumu nešanai ieteicams izmantot mugursomu vai ratiņsomu, ejot rokas nevajag turēt nolaistas gar sāniem, tās pārmaiņus var aizlikt aiz plecu somas vai mugursomas siksniņas vai pat ielikt kabatās. Lai veicinātu asins atteci, rokas biežāk jāpaceļ uz augšu, piemēram, braucot transportā, var turēties pie augšējā stieņa arī tad, ja nav īpašas vajadzības to darīt. Atslābinoši uz vēnām iedarbojas arī karstums un ne tikai karsts ūdens, bet arī saule. Starp citu, roku āda satur piecas reizes mazāk ūdens nekā sejas āda, rezultātā tā bieži cieš no atūdeņošanās.
Kā vēnas padarīt stiprākas?
Diēta
Šajā ziņā gada dāsnākās sezonas – vasara un rudens – jāizmanto uz pilnu klapi, proti, pusdienās ikreiz jābūt dārzeņiem: bietēm (arī jaunajām biešu lapiņām), sarkanajiem galviņkāpostiem, baklažāniem, kolrābjiem, tomātiem, sarkanajai paprikai. Protams, nedrīkst aizmirst arī ogas un pirmām kārtām mellenes, upenes, jāņogas, zilenes, kazenes, arī dzērvenes un brūklenes. Vēnām veselīgas ir arī irbenes, plūmes, dzeloņplūmes, aronijas un pīlādži.
Vingrojumi
Šis pavisam vienkāršo vingrojumu komplekss ir lielisks treniņš roku vēnām. To ieteicams izpildīt vairākas reizes dienā, īpaši pēc jebkura darba, kas veikts noliektā ķermeņa stāvoklī.
* Rokas krūšu līmenī izstiepj taisni uz priekšu un delnas 10 reizes savelk dūrē un iztaisno.
* Rokas lēnām ceļ sev priekšā uz augšu un tikpat lēnām nolaiž. Izpilda 10 reizes.
* Delnas paceļ krūšu līmenī uz 10 reizes apļo pulksteņa rādītāja virzienā, pēc tam – tikpat reižu pretējā virzienā.
* Rokas izstiepj uz sāniem un elkoņa locītavā apļo vispirms pulksteņa rādītāja, tad pretējā virzienā (10 reizes uz katru pusi).
* Rokas iztiepj uz sāniem un apļo plecu locītavā – 10 reizes pulksteņa rādītāja virzienā, tad tikpat reižu pretējā virzienā.
Ūdensprocedūras
Regulāri katru rītu ieteicams rokas (no pleciem) aplaistīt ar aukstu un ļoti siltu ūdeni. Ja tādas iespējas nav, var sagatavot divus spainīšus ar atšķirīgas temperatūras ūdeni (aukstajam ūdenim var pievienot pat sasmalcinātus ledusgabaliņus) un pamīšus iemērkt tajos rokas līdz elkonim.
Var sagatavot arī šādu zāļu vanniņu:
* 2 ēdamkarotes svaigu sasmalcinātu lazdas lapu aplej ar puslitru verdoša ūdens, 5 minūtes karsē uz lēnas uguns, pusstundu nostādina, tad izkāš, biezumus izspiež un vēsajā uzlējumā uz 10–12 minūtēm iemērc delnas. Procedūru atkārto ik pārdienu, kurss – 8 vanniņas.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Uzlējumi vēnu varikozei. Veicina asinsriti, novērš trombus
Vēnu varikozi mājās neizārstēsi. Bet senču padomi palīdzēs to novērs!
Augu līdzekļi pret vēnu varikozi. Ļoti iedarbīgi uzlējumi un ziedes!