Troksnis vai džinkstoņa ausīs var būt pat veselam cilvēkam. Bet, ja šis traucēklis ir noturīgs un nepāriet vairākas dienas, turklāt jaušams, ka dzirde pasliktinājusies, – tas jau ir trauksmes signāls.
Pārbaudiet artērijas
Biežākie šo trokšņu cēloņi ir asinsrites traucējumi (to sašaurināšanās jeb stenoze) galvas smadzeņu artērijās. Ja troksnis ausīs ir pulsējošs, sakrīt ar sirdsritmu, turklāt piedevām acu priekšā ņirb mušiņas, bet galva reibst vai sāp – runa var būt par paaugstinātu arteriālo spiedienu. Šajā gadījumā troksnis ausīs var pieaugt vai pieklust atkarībā no tā, paaugstinās vai krītas asinsspiediens.
It kā zvanīšana ausīs lielākoties ir aterosklerozes pavadone. Holesterīna nogulsnējumi uz artēriju sieniņām ir sašaurinājuši asinīm ceļu, rezultātā asinis plūst ar lielu spiedienu – troksni. Ja uz sieniņas ir holesterīna sabiezējums (panga), tas var izraisīt noteiktu skaņas rezonansi, kuru auss dzird.
Ko darīt? Bez otolaringologa nepieciešama arī terapeita, neirologa un kardiologa konsultācija. Nepieciešamības gadījumā jāpārbauda galvas smadzeņu un mugurkaula kakla daļas asinsvadi. Ieteiktie preparāti un atbilstīga diēta pazeminās holesterīna līmeni asinīs.
Mieru, tikai mieru…
Troksni ausīs var izraisīt arī pārdzīvojumi un nepārtraukta nervu spriedze. Stresa brīdī deniņu muskulis cilvēkam vienmēr ir maksimāli saspringts.
Šā muskuļa uzdevums ir “saspicēt ausis” briesmu brīdī, kā to dara dzīvnieki. Ar šo sasprindzinājumu pilnīgi pietiek, lai dzirdes aparāta asinsvadi sašaurinātos. Turklāt nervu spriedzes rezultātā nolietojas vidusauss nervu gali, rezultātā ne tikai rodas asinsrites traucējumi, bet arī viltus signāli galvas smadzenēm, kas transformējas dažādās skaņās.
Ko darīt? Ja trokšņu cēlonis ir pastiprināta nervozitāte, spriedzi palīdz mazināt nomierinošie līdzekļi, masāža vai muskuļu atslābināšanai paredzēti vingrojumi.
Pārbaudiet cukuru
Dzirdes pasliktināšanos un trokšņu parādīšanos rosina arī diabēts. Turklāt starp paaugstinātu insulīna līmeni asinīs un dzirdi pastāv tieša saikne. Arī vairogdziedzera darbības traucējumi var izraisīt izmaiņas vidusausī, kuru rezultātā parādās trokšņi. Turklāt atkarībā no tā, vai vairogdziedzeris strādā paaugstinātā vai pazeminātā režīmā, troksnis var būt pulsējošs, saskanīgs ar sirdsritmu, nepārtraukts un zvanu skaņām līdzīgs.
Ko darīt? Ja papildus trokšņiem ausīs cilvēks sācis pieņemties svarā vai, gluži pretēji, notievēt, kļuvis viegli aizkaitināms un parādījies nemotivēts nespēks, jāapmeklē endokrinologs, jāpārbauda ne tikai cukura līmenis, bet arī vairogdziedzera hormonu līmenis asinīs.