Jau kopš senatnes ap māju audzēja dažādus kokus, krūmus un garšaugus ne tikai skaistumam un pārtikai, bet arī aizsardzībai pret ļauniem spēkiem.
Magones
Pie mājas bieži sēja magones, jo daudzām tautām bija ticējums: kamēr ļaunais gars vai cits nešķīstenis nesaskaitīs visas magoņu sēkliņas, pie sliktiem darbiem ķerties nevarēs. Un pa to laiku, skaties, jau gailis nodziedājis!
Magone arī ir auglības simbols. Iesvētītas magones, kas iebērtas zem sliekšņa, neļāva mājās ienākt cilvēkiem ar sliktiem nodomiem.
Papardes
Papardes ziedu, kā zināms, meklē Jāņu naktī, bet nesekmīgi, jo papardes zieds ir pavisam necils.
Tomēr tās stādīja dārzā vai pie sliekšņa, lai aizsargātos pret nelabiem gariem. Uzskatīja par
vīriešu augu.
Bērzi
Sievišķības simbols. Dod spēku vājajiem un slimajiem, atmodina dzīvesprieku. Zinot par bērza aizsargspējām, cilvēki no tiem darināja šūpuļus. Saskaņā ar tautas ticējumiem – ja tek daudz bērza sulu, vasara būs lietaina.
Ozoli
Koks – donors, kas mūs apvelta ar enerģiju un spēku. Bet tas ir labvēlīgs un palīdz tikai spēcīgiem cilvēkiem. Ozols ir īsts dzimtas sargātājs. Pagānisma laikos ozolus aizliedza izcirst, jo tie bija Pērkondieva koki.
Dižozolos arī zibens sper biežāk nekā citos kokos. Tautas ticējumos kā spēcīgs līdzeklis pret ļaunu aci ir ozolkoka gabaliņš vai zīle, ko nēsā kabatā. Arī ozols ir auglības simbols.
Irbenes
Irbeni uzskata par neparasti spēcīgu amuletu – sievietes likteņa simbolu. Ar irbenes uzlējumu meitenes laistījušas taciņas, pa kurām staigājis iecerētais jauneklis, lai piesaistītu viņa uzmanību.
Gabaliņš irbenes koka kabatā sargājot pret ļaunu aci. Arī palīdzot atrast darbu un atrisināt problēmas biznesā.
Piparmētras
No piparmētrām veidoja buķetes, kuras izvietoja mājās, jo uzskatīja – tās sargā pret ļauniem gariem. Piparmētras nesot veiksmi un piesaistot naudu. Tāpēc nereti piparmētru lapiņas nēsāja maciņā vai dārglietu lādītē. Augs arī lietots pieburšanas rituālos.
Dilles
Daudzas tautas dilles uzskatīja par amuletu. Tās pakāra virs mājas ārdurvīm (atkal jau pret nelabvēļu apciemojumiem), kā arī lika šūpulī zīdaiņa aizsardzībai.
Sīpoli un ķiploki
Kopš senatnes tos uzskata par labākajiem amuletiem pret visu veidu burvestībām un ļaunu aci: cilvēki ticēja, ka šie augi atbaida gan ļaunos garus, gan skauģus.
Istabās izvietotas sīpola pusītes uzsūc negatīvo enerģiju un slimības. Atstāj uz nakti, bet no rīta, tām nepieskaroties, sadedzina.
Mājās var iekārt sīpolu un ķiploku virtenes. Sīpola mizas turklāt nedrīkstot mest zemē – tā izmetīsi savu labklājību. Lai piesaistītu bagātību, sīpolu mizas jāsadedzina.
Avots: “Lifehack-Pro-Dachu”