Kāpēc mēs kļūstam arvien resnāki un kā pareizi notievēt?

26-03-2018

dieta

Pavisam nesen zinātnieki galvas smadzeņu šūnās atklājuši olbaltumu, kas ir atbildīgs par sāta sajūtu.

Aptaukošanās ļoti plaši ir izplatīta attīstītajās valstīs, bet ASV tā jau sen pasludināta par valsts mēroga problēmu. Saslimšana ar aptaukošanos palielinās visā pasaulē, turklāt tā nav atstājusi novārtā arī bērnus (piemēram, ASV ar aptaukošanos sirgst 30% bērnu).

Pētījumi rāda: ja ķermeņa masas indekss (galvenais aptaukošanās pakāpes rādītājs – ķermeņa masa dalīta ar auguma kvadrātu) ir vienāds vai lielāks par 40, pāragras nāves iespējamības risks (ar slimībām, kas saistītas ar aptaukošanos) palielinās trīskārt.

Taukaudiem organismā ir ne tikai rezerves funkcijas – tur tiek uzkrātas arī liekās kalorijas. Vieta ir droša un ietilpīga – daba mūs ar šo aizsargmehānismu nodrošinājusi, lai mēs uztura ziņā varētu atļauties arī kādu brīvāku soli. Taču mēs pārāk bieži šo mehānismu izmantojam tā, ka tas sāk buksēt.

Taukaudi ir samērā jutīgi pret režīma, nervu sistēmas un hormonālā līmeņa izmaiņām.

No zinātniskā viedokļa mēs kļūstam resnāki tāpēc, ka enerģijas patēriņš neatbilst enerģijas uzņemšanai, proti, enerģijas daudzums, ko cilvēks uzņem ar uzturu, ir daudz lielāks, nekā tas nepieciešams dzīvības procesu uzturēšanai, fiziskajai un intelektuālajai slodzei.

Rezultātā visa lieki uzņemtā enerģija pārvēršas taukaudos. Ar aptaukošanos lielākoties sirgst cilvēki, kuriem patīk uzkost – īpaši ar kalorijām bagātās ātrās uzkodas. Nevar nepieminēt arī to, ka aptaukošanās var būt dažu ar vielmaiņas traucējumiem saistītu slimību simptoms.

Aptaukošanās veidi
Katram cilvēkam aptaukošanās norit ļoti individuāli. Kādam pietiek pāris reižu garšīgāk paēst, un liekie kilogrami jau tūlīt ir klāt, citam tas notiek nemanāmi, gadiem ilgi.

Bieži vien miesās mēdz izplūst cilvēki, kam ir sēdošs darbs, īpaši, ja tas saistīts ar nervu pārslodzi. Taču atpūtas laikā viņiem viegli izdodas atgūt labu formu. Vīriešiem izšķirīgā nozīme aptaukošanās procesā ir nevis ēdienkartei, bet gan ķermeņa konstitūcijai un nervu stāvoklim. Turklāt kāds stresa ietekmē notievē, bet cits, gluži pretēji, pieņemas svarā.

Liela loma ir arī iedzimtībai. Taču tas, cik lielā mērā ģenētiskā nosliece atsauksies uz svaru, atkarīgs no paša cilvēka, viņa dzīvesveida.

Vēl viens svarīgs moments: lai notievētu, nav nepieciešams badoties. Daudz svarīgāk ir ēst regulāri, ievērojot ritmu, kādam pakļauts organisms. Uzturam jābūt enerģētiski pietiekamam (jāatbilst enerģijas patēriņam).

Galvenie faktori, kas rosina aptaukošanās attīstību, ir:
* iedzimtība;
* zema fiziskā aktivitāte;
* nepareizs uzturs;
* emocionālas dabas traucējumi;
* depresija;
* alkohols;
* smēķēšanas atmešana;
* antidepresantu lietošana.

Kā pareizi notievēt
* Jāievēro vispārējais režīms un jācenšas izvairīties no faktoriem, kas rosina aptaukošanos. Tiem, kas dienā iztiek ar sviestmaizēm, jāpāriet uz normālu ēšanu, bet, ja pārāk bieži nākas būt saviesīgos pasākumos un banketos – vai nu šo pasākumu apmeklēšana jāsamazina, vai arī jāaudzina raksturs un jāievēro mērenība ēšanā.

* Tiem, kas atmet smēķēšanu, jāpatur prātā, ka pastāv iespēja drīz vien pieņemties svarā. Tāpēc šādai situācijai jāsagatavojas jau iepriekš un pirmām kārtām – jāsāk nodarboties ar sportu.

* Lielākoties aptaukošanās veidojas kopā ar kādu citu kaiti, kas noteikti jāņem vērā notievēšanas procesā. Ja ir kuņģa čūla, holecistīts, ateroskleroze vai kāda cita hroniska slimība, gan diēta, gan fiziskās slodzes jāizvēlas atbilstīgi veselības stāvoklim.

* Cerības, ka tikai kāds viens konkrēts veids palīdzēs atbrīvoties no liekā svara, ir veltas, jo nedod labus rezultātus. Nav iespējams notievēt, cerot vienīgi uz diētu un ignorējot aktīvu dzīvesveidu.

Svarīgi paturēt prātā, ka, ticis pie lieka kilograma, organisms jau ir pārkāpis sava svara robežas, un tas visu laiku tieksies to atgūt. Tāpēc pats pareizākais ir nevis paļauties uz notievēšanu, bet gan uzturēt normālu ķermeņa svaru.

Diemžēl mūsdienu dzīve tā iekārtota, ka gribot negribot aptaukošanās tiek provocēta vai ik uz soļa: dažādas problēmas, režīma neievērošana, pasīvs dzīvesveids, neveselīgi produkti… Pretoties tam visam nav viegli, bet reizēm – pat neiespējami. Tātad negatīvajiem faktoriem, kas nav novēršami, jāliek pretī kaut kas pozitīvs: aktīvs dzīvesveids, veselīgs, regulārs uzturs, labs garastāvoklis.

Aptaukošanās ārstēšanas posmi
1. Pirmais un galvenais noteikums – neko neuzsākt uz savu roku, bet konsultēties ar speciālistu.

2. Ārsts ieteiks atbilstīgu diētu (diēta vienmēr tiek izraudzīta individuāli), piemērotāko ēšanas režīmu un nepieciešamo uzņemto kaloriju daudzumu.

3. Jāpalielina fiziskā aktivitāte, taču jāņem vērā, ka neregulāras sporta nodarbības aptaukošanos tikai rosina.

4. Ļoti svarīgi saprast, ka notievēšana ne tikai ir atbrīvošanās no liekiem kilogramiem, bet arī konkrētas izmaiņas ierastajā dzīvesveidā, kurām turpmāk, lai uzturētu sevi formā, jākļūst par ikdienas normu.