Būtībā vāja gribasspēka cēlonis ļoti bieži ir tas, ka vienkārši neprotam pareizi izvirzīt sev konkrēto mērķi. Bet pēc tam nespējam būt pietiekami neatlaidīgi, lai to sasniegtu. Tāpēc arī mirkļa iegribām izdodas izjaukt visus it kā labi iecerētos nākotnes plānus, jo nākotnē – tā taču ir kaut kur priekšā un nenoteikta, bet baudu, ko sniedz kārdinājums, var saņemt tūlīt un tagad. Tiesa, pēc tam atkal nāksies pašam sev pārmest, dot jaunus solījumus, bet – tā jau ir ierasta lieta…
Kas būtu darāms, lai iecerēto rezultātu padarītu tuvāku un svarīgāku par vēlēšanos pakļauties kaitīgo ieradumu mirkļa iegribai.
* Mērķis jānoformulē iespējami īsi un lakoniski. Piemēram, notievēt par 5 kg, atmest smēķēšanu, vingrot katru dienu, pārstāt slinkot uz dīvāna utt.
* Skaidri jāprecizē, ko cilvēks grib un var izdarīt, lai šo mērķi sasniegtu (neēst stundu pirms gulētiešanas, katru dienu izsmēķēt par vienu cigareti mazāk, pievērsties organisma norūdīšanai u.c.).
* Precīzi jānosaka laiks, līdz kuram šis mērķis jāsasniedz, un tas jātur prātā. Konkrēti izvirzītais datums vienlaikus būs gan stimuls, gan atgādinājums.
Ja mērķa sasniegšanai nepieciešams pārāk ilgs laiks, to var sadalīt vairākos posmos, vairākos mazākos mērķos, kuriem tāpat jānosaka konkrēti izpildes laiki. Galvenais ir apzināties pašu svarīgāko: tā ir mana izvēle, tas ir mans mērķis un tātad – arī mana atbildība.
Ceļā uz skaistu augumu vai stipri veselību bieži parādās tādi šķēršļi kā vientulības izjūta, kuru gribas noslāpēt ar ēdienu; televizors, kas piesien krēslam vai dīvānam tā vietā, lai pievērstos fiziskām nodarbēm; nepatīkamas situācijas darbā, pēc kurām tā vien gribas noņemt stresu, uzvelkot kuplu dūmu… Taču viss minētais ir tikai iemesli, lai varētu neturēt sev doto solījumu, lai būtu ar ko attaisnoties savai sirdsapziņai. Būtībā tā ir sevis mānīšana un nekas vairāk. Pakļauties kārdinājumam, slinkumam vai izmisumam – to izlemj nevis apstākļi, bet gan cilvēks pats.
Kā atrast laiku veselībai – nākamajā lapā!