Dzeltenā kaite – tas ir tautas dots nosaukums Botkina slimībai, kad sasirgušais cilvēks pakāpeniski vai arī burtiski dažās stundās izmainās gandrīz līdz nepazīšanai: acu baltumi un āda kļūst dzelteni un stipri kontrastē ar balto spilvendrānu. Taču patiesībā dzeltenā kaite nav diagnoze, jo šādas savdabīgas izmaiņas var izraisīt dažādas kaites.
Pirmais, kas detalizēti izpētīja šādas situācijas, bija krievu terapeits Sergejs Botkins. Viņa milzīgā pieredze un, galvenais, laboratorijas diagnostikas ieviešana slimnīcās ļāva izdarīt pasaules mēroga atklājumu: viņš pierādīja, ka vienu no dzeltenās kaites formām izraisa aknu iekaisums. Neraugoties uz to, ka kopš tā laika daudz ūdens aiztecējis, slimības ārstēšanas un profilakses principi būtiski nav mainījušies. Bet pašu slimību nosauca Botkina vārdā.
Vīrushepatīti
Mūsdienās zināms, ka Botkina slimība patiesībā ir vairākas slimības, ko izraisa vīruss, kuras gaitā notiek vispārēja intoksikācija, galvenokārt skarot aknas. Pie šīm kaitēm pieder A vīrushepatīts (infekciozais hepatīts) un B vīrushepatīts.
A vīrushepatīts
A vīrushepatīts nav noturīgs un noārdās 5 minūtes ilgā vārīšanās procesā. Tas izdalās ar izkārnījumiem tajā laikā, kad cilvēks jau ir inficējies, saslimis, bet vēl nav kļuvis dzeltens, proti, slimība vēl ir inkubācijas periodā. Šajā laikā aknas vēl veiksmīgi filtrē asinis, novirzot kaitīgos maiņas produktus uz žultspūsli. Bet, kad iekaisums jau sasniedzis noteiktu pakāpi, šis process tiek būtiski apgrūtināts, un visi žults pigmenti paliek kopējā asins plūsmā. Tas arī izskaidro, kāpēc visi organisma audi iekrāsojas dzeltenā krāsā.
Iestājoties dzeltei, ekskrementos atklāt vīrusu vairs neizdodas. Tas nozīmē, ka inficēties ar Botkina slimību no cilvēka, kas jau kļuvis dzeltens, sadzīves ceļā praktiski nav iespējams.
A vīrushepatīts organismā nonāk caur kuņģa-zarnu trakta gļotādām. Tātad – vīrusa pārnēsātājs var būt netīras rokas, piesārņots, nevārīts ūdens, nemazgāti augļi un dārzeņi. Tieši tāpēc A vīrushepatītam mēdz būt sezonas uzliesmojumi – lielākais saslimšanu gadījumu skaits notiek vasarā un rudenī.
Simptomi
A vīrushepatīta inkubācijas periods visbiežāk svārstās no 15 līdz 30 dienām, un tieši šajā periodā citu cilvēku inficēšanās iespējas ir maksimāli augstas.
Slimība sākas pakāpeniski – ar pirmsdzeltes periodu, kad neizprotamam vājumam, nelāgai pašsajūtai un ēstgribas trūkumam tiek meklēti dažādi skaidrojumi. Šāds stāvoklis var ilgt vienu divas nedēļas. Pēc tam urīns kļūst tumšs, bet izkārnījumi līdzinās netīras javas masai. Tikai sākot no šā brīža, asins bioķīmiskā analīze sāk uzrādīt izmaiņas, kas raksturīgas aknu saslimšanai, bet pirms tam ārsti var izteikt tikai pieņēmumus.
Dzelte
Tad kādu rītu tuvinieki ierauga, cik ļoti mainījusies slimnieka ādas krāsa. Dzeltes periodā saslimušie parasti sūdzas par vispārēju nespēku, sliktu ēstgribu, trulām sāpēm aknu apvidū, ādas niezi. Dzelte pakāpeniski kļūst izteiktāka, un tas parasti atspoguļo slimības smagumu.
A vīrushepatīta gadījumā dzeltes periods ilgst vidēji 7–15 dienas, bet atveseļošanās iestājas 1–2 mēnešu laikā. Ja slimība ir vieglā formā, ārstēties var arī mājās ārsta uzraudzībā.
Ārstēšana
Ārstēšanās pamats ir saudzējošs režīms un pareizs uzturs. Ar dzelteno kaiti slimam cilvēkam nepieciešams dzert daudz šķidruma – ne mazāk kā 2–3 litrus diennaktī. Ieteicama svaigi spiesta ķirbju un greipfrūtu sula, sārmus saturošs minerālūdens.
Uzturam jābūt liesam, vieglam, saldam (medus), ar samazinātu sāls piedevu. Jāēd maz, bet bieži. Jāatsakās no kafijas, kakao, stipras tējas, šokolādes. Obligāti ir vitamīni, vēlamāk – ūdenī šķīstošie.
Profilakse
Lai izvairītos no saslimšanas ar A vīrushepatītu, pirms ēšanas obligāti jāmazgā rokas, nedrīkst dzert ūdeni no atklātām ūdenstilpēm, kā arī rūpīgi jānomazgā visi augļi un dārzeņi.
Nepatīkamas sajūtas pēc pārciestas Botkina slimības vēl var traucēt nenoteiktu laiku. Aknu audi ir bojāti, un tiem vajadzīgs laiks, lai atkal atjaunotos. Aptuveni gadu jāievēro diēta, no ēdienkartes svītrojot treknus ēdienus. Regulāri jāturpina mērenā daudzumā dzert ķirbju un burkānu sulu un minerālūdeni.