Kas patīk telpaugiem? Istabas klimats, gaisma, kopšana

10-03-2020

telpaugi3
Augi mājai piešķir noskaņu. Gari augi, piemēram, dracēnas vai palmas kalpo kā akcenti, bet mazāki augi var rotāt palodzi. Izvēloties augu, kur jūs to noliksiet, lai tas būtu dekoratīvs un nodrošinātu tā izdzīvošanu.

Bruņojies ar dažiem padomiem un pacietību, jebkurš var rūpēties par visdažādākajiem augiem, kas palīdzēs atdzīvināt dzīvojamo zonu. Un atcerieties, ka telpaugi palīdz uzlabot noskaņojumu.

Veselīgs istabas klimats

Foto - Pixabay

Foto – Pixabay


Augi ir ne tikai skaisti, tie paaugstina mitruma līmeni un skābekļa saturu telpā dienas laikā. Tas labvēlīgi ietekmē klimatu un attiecīgi arī jūsu veselību. Tas ir īpaši svarīgi ziemā, kad centrālapkure var padarīt gaisu sausu.

• Noteikti augi īpaši efektīvi pretdarbojas gaistošu un iespējami kaitīgu ķīmisku vielu izgarošanai no dažādiem materiāliem (piemēram, siltumizolācijas, saplākšņa vai lakām) pie normāla atmosfēras spiediena un veicina līdzsvarotu iekštelpu mitrumu. Šādi augi ir arekas palma, pudurdateļpalma, Bostonas papardes, gumijkoks un kallas. Ūdenī augoši augi (piemēram, bambuss) šo efektu vēl palielina.

• Nelieciet daudz augu guļamistabā, jo naktī tie izmanto skābekli un ražo oglekļa dioksīdu.

• Paturiet prātā, ka lieli augi, piemēram, dracēnas, rada vairāk mitruma nekā mazi augi.

Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Pareiza augu laistīšana
Daudzi augi labi jūtas, ja tos laista no augšpuses, tomēr jāņem vērā daudzi faktori atkarībā no auga lieluma un sugas. Viens vispārējs pamatlikums ir vienmēr lietot istabas temperatūras ūdeni. Vēl jāatceras, ka augus ar pūkainām lapām, piemēram, Āfrikas vijolītes, vienmēr jālaista no apakšas, lai izvairītos no bojājumiem.

• Sīpolus un citus augus ar jutīgām saknēm, piemēram, puansetijas lieciet lielā bļodā un laistiet no apakšas, lai sīpoli vai saknes nesāktu pūt. Aptuveni stundu pēc laistīšanas arī pārbaudiet augu kastes un nolejiet lieko ūdeni.
pretty-small-pots-decor-at-window-1024x682
• Turiet pa rokai lietus ūdenī un novadējušos minerālūdeni, jo abi lieliski der augu laistīšanai, tāpat arī atvēsināts ūdens bez sāls, kurā vārītas olas.

• Krāna ūdeni pirms augu laistīšanas atstājiet pa nakti nostāvēties. Fluors un citas minerālvielas izšķīst vai nosēžas, kad ūdeni atstāj nostāvēties.

• Iegremdēšana var nākt par labu daudziem augiem, tostarp kaktusiem un citrusaugiem. Sakņu kamolu kopā ar podu iegremdējiet lielā traukā ar ūdeni. Saknes ir piesātinātas ūdeni, kad vairs nepaceļas gaisa burbuļi.

• Laiku pa laikam apsmidziniet augus. Lietojiet nekaļķainu ūdeni, lai neveidotos apkaļķojums. Palutiniet augus (īpaši kaktusus un augus ar lielām lapām) ar attīrošu dušu divas reizes gadā: izlieciet tos ārā lietū vai aplaistiet ar dušas uzgali. Kaktusu podus piešķiebiet, lai ūdens netecētu tieši podos.
telpaugi4
Papildus ūdenim augu labsajūtai nepieciešams nedaudz gaismas. Uz dienvidiem vērsts logs, pa kuru iespīd daudz saules gaismas, ir ideāli piemērots kaktusiem un sukulentiem. Papardes, orhidejas un hlorofīti labāk jutīsies uz ziemeļu puses palodzes vai relatīvi tumšās istabas vietās.

telpaugi5
Regulāra kopšana

Ar nelielu, rūpīgu kopšanu augi jūs priecēs ar veselīgām lapām un burvīgiem ziediem.

• Jaunus augus pirms pirkšanas rūpīgi pārbaudiet, vai tajos nav kaitēkļu. Telpaugi var būt uzņēmīgi pret ērcītēm, laputīm un citiem kaitēkļiem, kas viegli vairojas.
telpaugi7
• Regulāri noslaukiet augiem putekļus, lai lapas varētu elpot. Lapu apakšpusēm jāpievērš īpaši liela uzmanība.
telpaugi6
• Augus ar lielākām lapām noslaukiet ar atšķaidītu alu, lai tie spīdētu.

• Lai augi izskatītos labi un nepiesaistītu kukaiņus, laicīgi noņemiet novītušus ziedus un lapas.

• Lai augsnē neveidotos augiem kaitīga ūdens uzkrāšanās, laiku pa laikam to uzirdiniet. Pārstādot
pārliecinieties, ka jaunā poda drenāžas caurumi ir brīvi. Poda apakšā izklājiet gliemežvākiem vai māla podu lauskām, lai caurumi paliktu atvērti, bet pa tiem nebirtu ārā zeme.

• Laba augsne telpaugiem ir maisījums no izsijāta komposta, dārza augsnes un smiltīm. Lieliski dabiskie augsnes bagātinātāji ir arī olu čaumalas (kalcija dēļ), kafijas biezumi un melnā tēja.

• Atstāt telpaugus karstumā vai caurvējā nozīmē to pašu, ko no dabas spēkiem nepasargāt ārtelpu augus.

• Aukstajos mēnešos augus jālaista mazāk, jo ziema ir atpūtas laiks. Tāpat, ja iespējams, turiet tās telpās ar zemāku temperatūru.