Tas ir viens no pašiem svarīgākajiem, kas obligāti nepieciešams itin visiem. C vitamīna deficīts organismā jūtams gandrīz vai momentāni: pazeminās imunitāte, izsīkst enerģija un spēks, bet nopietnos gadījumos attīstās gingivīts vai pat cinga.
Daba ar cilvēku ir izspēlējusi diezgan ļaunu joku. Lieta tāda, ka praktiski visi dzīvnieki (zīdītājus ieskaitot) askorbīnskābi sintezē patstāvīgi.
Senos laikos, cilvēces rītausmā, to esot pratis arī cilvēka organisms, taču evolūcijas gaitā šīs spējas zudušas, un tagad mums jāiztiek tikai ar to C vitamīna daudzumu, ko uzņemam kopā ar uzturu.
Askorbīnskābes diennakts deva vīriešiem ir 150 mg, bet maksimālā deva veselam cilvēkam – 1 g diennaktī. Dažu slimību gadījumā, piemēram, ja piemetusies vīrusu infekcija vai saaukstēšanās, organisma vajadzība pēc C vitamīna krasi pieaug – līdz pat 5–10 g diennaktī.
Nodrošināt organismam nepieciešamo askorbīnskābes daudzumu var pavisam vienkārši, un katrs var izvēlēties sev tīkamāko veidu.
* Izdzert glāzi svaigi spiestas citrusaugļu – apelsīnu, greipfrūtu, citronu – sulas.
* Dāsni bagātināt ēdienkarti ar zaļumiem – pētersīļiem, dillēm, zaļajiem lociņiem, spinātiem, 2–3 sarkanajām paprikām, apēst porciju skābēto kāpostu vai no redīsiem, rutkiem un burkāniem gatavotus salātus.
* Izdzert glāzi mežrozīšu augļu uzlējuma: divas saujas augļu aplej ar litru verdoša ūdens un 4 stundas nostādina.
Noteikti jāņem vērā, ka alkohols un vielas, ko satur tabaka, noārda askorbīnskābi (pēdējā laikā pulmonologi sliecas domāt, ka šis C vitamīna noārdīšanas process varētu būt viens no plaušu vēža cēloņiem).
Tāpēc visiem tiem, kas smēķē un ik pa laikam mēdz pacelt glāzīti, ikdienas C vitamīna devai jābūt vismaz pusotras reizes augstākai par normu.
Protams, tas atkarīgs no tā, cik bieži cilvēks smēķē – ja vairāk par paciņu dienā, diennakts devu var droši divkāršot.