Katram savs bioloģiskais gads, labie un sliktie mēneši. Ar ko atšķiras no kalendārā?

18-12-2017

sveces1

Mēs bieži žēlojamies, ka domās gribētos vai kalnus gāzt, taču reālajā dzīvē pietrūkst spēka, enerģijas, elementāri vienkāršas situācijas reizēm tik ļoti samezglojas, ka galu neatrast… Cēlonis tam visam var būt arī tas, ka neprotam pareizi organizēt savu dzīvi.

Šajā ziņā daudz var līdzēt savu individuālo bioritmu izzināšana.

Ar ko bioloģiskais gads atšķiras no kalendārā
Pat bērni zina, ka jauns gads sākas 1. janvārī. Taču katram cilvēkam ir arī savs personīgais laika atskaites punkts – tā ir viņa dzimšanas diena. Šajā vēsturiskajā brīdī, kad cilvēks tikko ieradies pasaulē un izdarījis pirmo elpas vilcienu, viņa organisms ieslēdz “bioloģisko pulksteni” , un viens tā aplis ir dzīves gads.

Bioloģiskais gads, tāpat kā kalendārais, ir sadalīts 12 mēnešos, kas jāskaita šādi: piemēram, jūs esat dzimis 10. februārī – tātad pirmais mēnesis ir no dzimšanas dienas līdz 10. martam, bet pēdējais – no 10. janvāra līdz dzimšanas dienai, proti, 10. februārim.

Savu bioloģisko gadu organisms izdzīvo noteiktā ritmā, kurā ir gan kāpumi, gan kritumi. Lai darbspējas un labu garastāvokli varētu saglabāt visa gada garumā, jāzina, ka lielus darba apjomus un aktīvu atpūtu nedrīkst plānot spēka izsīkuma periodos.

Rīkojoties pretēji bioritmiem, proti, ar varu piespiežot sevi maksimāli sasprindzināties tā sauktajos vājajos mēnešos, ir liels risks nopietni saslimt. Piemēram, tik bieži pieminētais hroniskā noguruma sindroms un dažādās depresijas bieži notiek tieši tad, kad mūsu pašu vainas dēļ notikusi kļūme “bioloģiskā dispečera” darbā.

Sliktie mēneši – otrais un divpadsmitais
Otrais bioloģiskais mēnesis ir laiks, kad vielmaiņas process it kā pamirst, organisms noskaņo sevi enerģētisko resursu atjaunošanai un slikti panes jebkuru spriedzi. Šajā periodā organismā aizkavējas sārņi, ēdiena sadalīšanas procesi norit gausi, rezultātā viegli rodas liekie kilogrami. Otrā bioloģiskā mēneša laikā jāsamazina kaloriju daudzums uzturā, vairāk jāpievēršas augļiem un dārzeņiem, bet parasto maizi vēlamāk aizstāt ar pilngraudu klaipiņiem.

Vērtīgās vielas uzsūcas viegli, tāpēc vērts parūpēties, lai organisms saņemtu vitamīnus un minerālvielas. Šajā periodā ieteicams uzlabot un nostiprināt veselību kādā sanatorijā vai dziednieciskajā kūrortā.

Divpadsmitais bioloģiskais mēnesis. Ja otrā mēneša laikā cilvēkam nepieciešams it kā pamirt, lai uzkrātu fizioloģisko enerģiju, tad šajā periodā viņš iegrimst pasivitātē, lai uzkrātu psihisko spēku – to, ko mēdz saukt par dzīves stimulu, cīņassparu, gribu sasniegt un uzvarēt. Īpaši svarīgs šis mēnesis ir radošo profesiju pārstāvjiem – ja šajā laikā nepieciešams no sevis kaut ko “izdabūt”, kaut ko “izzīst no pirksta” un izmisīgi tiek meklēta iedvesma (kuras nav un arī nevar būt), cilvēks var vienkārši saiet grīstē.

Daudzi talantīgi cilvēki pieņēmuši lēmumu nokārtot rēķinus ar dzīvi vai arī kļuvuši par neapzinātā suicīda (kā dažkārt mēdz dēvēt infarktu vai autoavāriju) upuriem pēdējā mēnesī pirms savas dzimšanas dienas. Ilgstošas depresijas un citas psihiska rakstura problēmas lielākoties tiek iemantotas tieši tāpēc, ka šis mēnesis nepareizi nodzīvots.

Šajā periodā jāvelta sevi darbam, kas neprasa lielu sasprindzinājumu, jānodrošina sev lielāks miers un atpūta. Lai gan garastāvoklis ir “ne pārāk”, toties psihe ir noskaņota uz pašanalīzi, zemapziņas līmenī intensīvi tiek meklētas atbildes uz pašiem svarīgākajiem dzīves jautājumiem, notiek likteņa programmu noskaņošana pieļauto kļūdu novēršanai, tiek apkopots “pārskats” par gada panākumiem un neveiksmēm.

Labie mēneši
Bet tagad – tikai par labo, turklāt arī labo mēnešu ir krietni vairāk. Par tādiem tiek uzskatīti bioloģiskā gada pirmais, piektais, sestais, desmitais un vienpadsmitais mēnesis. Tātad arī balto svītru dzīvē ir krietni vairāk nekā melno. Kad mūsu bioloģiskā pulksteņa iedomātā strēle tuvojas kādam no šiem mēnešiem, palielinās darbspējas, uzlabojas garastāvoklis, daudz ko izdodas pagūt, daudz kas atrisinās it kā pats no sevis. Turklāt katrs no “labajiem” mēnešiem ir labs savā ziņā un veiksmi nes noteiktā lietā.

Pirmais bioloģiskais mēnesis ir laiks, kad organisms it kā atjaunojas, tā aizsargspēki strādā ar pilnu jaudu. Taču labs efekts no pirmā (tāpat kā no pārējiem “stiprajiem” mēnešiem) būs gūstams tikai tad, ja nebūsim novājinājuši sevi ar pārāk aktīvu dzimšanas dienas svinēšanu. Ja paši būsim “nogriezuši” pirmā aktīvā mēneša “galotnīti”, mazāk spēka tiks uzkrāts, un smagāks būs otrais mēnesis, kas jau tāpat skaitās slikts. Rezultātā veidojas ķēdes reakcija – nepilnīgs būs arī nākamais aktīvais mēnesis, bet galarezultātā – gads nodzīvots, kā pagadās. Tāpēc savs individuālais bioloģiskais jaunais gads jāsagaida bez pārmērībām – tas tad būs veiksmīgs.

Piektais bioloģiskais mēnesis īpaši rezultatīvs ir tad, ja sakrīt ar atvaļinājumu vai brīvlaiku. Bet radošo profesiju pārstāvji droši var domāt par to, kur labāk sev līdzās iekārtot vietiņu mūzai, jo iedvesma vienmēr priekšroku dod tieši piektajam mēnesim.

Sestais bioloģiskais mēnesis apveltīs ar lielām darbspējām. Pat vienmuļš rutīnas darbs, kas citkārt spēj tikai nomākt, tiks darīts ar prieku un patiku. Šajā mēnesī var plānot vislielākās slodzes.

Desmitais bioloģiskais mēnesis dos azarta pieplūdumu. Šajā periodā var plānot izrāvienus, kas prasa vienreizīgu spēka un pūliņu atdevi: rīkot svarīgus pasākumus, sākt jaunus projektus, mainīt darbavietu, apgūt jaunas profesionālās iemaņas. Nav vēlams desmito mēnesi izšķiest pa tukšo un pavadīt atvaļinājumā. Tas jāizmanto karjerai un radošajai izaugsmei.

Vienpadsmitais bioloģiskais mēnesis paver saskarsmes iespējas, palīdz dibināt sakarus, cilvēks sociāli kļūst aktīvāks. Ja gribas iegūt jaunus draugus, vienpadsmitais mēnesis tam ir kā radīts. Šis laiks ir labs arī plānošanai – var ieskicēt nākamā gada perspektīvas, lielākus pirkumus, izvirzīt konkrētus mērķus nākamajam bioloģiskajam gadam.

Neitrālie mēneši
Neitrāli ir visi pārējie, proti, trešais, ceturtais, septītais, astotais un devītais bioloģiskais mēnesis. Parasti cilvēka dzīvi tie būtiski neietekmē.

Tā, zinot sava individuālā gada bioritmus un pareizi tos izmantojot, dzīvi var ne tikai padarīt nedaudz patīkamāku, bet arī paredzēt, kas gaidāms priekšdienās.