Laimu var izaudzēt uz palodzes! Sešas receptes veselībai

02-08-2018

laims
Ar dzīvoklī izaudzētiem citroniem un mandarīniem šodien nevienu vairs nepārsteigsi.
Taču reti kurš zina, ka mājās var izaudzēt arī citus ne mazāk eksotiskus citrusaugļus, bet galvenais – veselīgus.

Viens no šādiem apbrīnojamiem augļiem ir laims, kura dzimtene ir Āzijas dienvidaustrumu daļa un no kurienes tas XIII gadsimtā tika ievests Eiropā.

Laima kociņš ir daudz kompaktāks un miniatūrs nekā istabas citrons, tā zari ir ar dzelkšņiem, bet lapas – intensīvi zaļas.

Zied vairākas reizes gadā smaržīgiem baltiem ziediem, turklāt vienlaikus kociņu var rotāt gan pumpuri un ziedi, gan nogatavojušies augļi, kas ir ļoti līdzīgi citroniem, tikai mazāki.

Šiem miniatūrajiem citroniņiem ir plāna zaļa miziņa, zaļgans ir arī sulīgais mīkstums, bet sēklu nav vispār. Arī sula līdzinās citrona sulai, tikai ir aromātiskāka. Spēcīgs aromāts ir arī augļiem, jo to mizā ir daudz ēterisko eļļu, kam ir stimulējoša un tonizējoša iedarbība.

Dažādu vērtīgo vielu satura ziņā laims tiek uzskatīts par neapstrīdamu čempionu. C vitamīna tajā ir daudz vairāk nekā apelsīnos un citronos – ne velti britu flotē jau XVII gadsimtā laima augļi tika doti jūrniekiem pret cingu. Vēl tajos ir B grupas vitamīni, citrona un citas skābes.

Tā kā laima sula pazemina ķermeņa temperatūru un tai ir antiseptiska iedarbība, to iesaka dzert pret hipertoniju, avitaminozi un vīrusu slimībām.

Pret avitaminozi, mazasinību un pēc ilgstošām infekcijas slimībām: 1–2 reizes dienā 15 minūtes pirms ēšanas ieņem desertkaroti svaigi spiestas sulas.

Pret sliktu apetīti, pazeminātu kuņģa sulas skābes līmeni: katru dienu izdzer 1/5 glāzes svaigi spiestas sulas, kas atšķaidīta glāzē ūdens.

Pret angīnu: 4–5 reizes dienā 7–10 minūtes tur mutē gabaliņu laima ar visu mizu.

Pret nieru iekaisumslimībām: tējai pievieno ēdamkaroti laima sulas.

Pret rozi: problemātiskajām vietām liek laima sulas šķīduma (sajauc ar ūdeni attiecībā 1:5) kompreses.

Pret bišu, lapseņu, odu un arī nātru dzēlieniem: 2–3 reizes dienā problemātiskās vietas samitrina ar svaigu laima sulu.

Ja pēc zoba izraušanas radušies sarežģījumi: 2–3 reizes dienā brūcītē pilina 2–3 pilienus svaigi spiestas laima sulas.