Liels, liels nogurums. Kā jārīkojas, lai sev palīdzētu?

10-05-2018

nogurums
Domas par to, cik ļoti esmu noguris un nomocīts, iedarbojas uz zemapziņu un nogurumu vēl vairāk pastiprina.

* Vairāk jākustas. Dažas minūtes aktīvu kustību dos enerģijas pieplūdumu, palielinās skābekļa pieplūdumu organismā, liks sirdij un plaušām aktīvāk strādāt, bet smadzenēm – izdalīt vielas, kas nomāc depresiju.

* Var nosnausties, bet ne pārāk ilgi. Īslaicīgs miegs – ne vairāk par pusstundu – dos mundrumu.

* Labvēlīgs faktors var izrādīties stress. Lai dzīve būtu piesātināta, zināms daudzums stresa cilvēkam ir nepieciešams. Taču svarīgi izvēlēties tādu stresu, kam nav nomācoša ietekme.

* Jāizvairās no sliktas sabiedrības. Jāturas tālāk no cilvēkiem, kas izraisa stresu apkārtējiem, kuriem patīk nemitīgi par kaut ko žēloties un nosodīt citus.

* Jāelpo aizvērtu muti. Bieži par noguruma cēloni kļūst nepareiza elpošana. Jāieelpo lēni, dziļi un tikai caur degunu. Jācenšas panākt, lai elpošanā iesaistītos visa diafragma, proti, jāelpo ar krūtīm un vēderu.

* Jāpievēršas fizkultūrai. Regulāra vingrošana katru dienu palīdz organismam tikt galā ar emocionāliem un fiziskiem stresiem. Jāsāk ar nelielām slodzēm, līdz jūtams, ka enerģētiskais potenciāls palielinājies.

* Jāpanāk iekšējā harmonija. Ļoti iedarbīga pret nogurumu ir meditācija. Jāieslēdz klusa mierīga mūzika, jāatlaižas uz dīvāna un jāatslābinās. Jākoncentrējas uz melodiju un dziļi jāelpo. Katras ieelpas laikā jāatkārto vārds vai lūgsna, kas sniedz mierinājumu. Jāiztēlojas, ka esat, piemēram, pie jūras, un jāmēģina sajust, kā sejā pūš jūras vējš. Ja ir hroniska noguruma pazīmes, meditācijai jāpievēršas divreiz dienā pa 20 minūtēm.

* Pirms miega jāatpūšas. Aktīva darbošanās vakarā var izraisīt miega traucējumus, kam savukārt sekos pastiprināts nogurums.

* Jāatsakās no cigaretēm. Smēķēšana atņem organismam skābekli un palielina nogurumu.

* Ieteicams notievēt, bet ne pārāk strauji. Nogurumu veicina arī liekais svars, taču striktas diētas un
pārāk iedarbīgi līdzekļi var iedarboties gluži pretēji – samazināt enerģijas daudzumu organismā, kas nogurumu tikai pastiprinās.