Māli – baltie, zilie, zaļie. Mālu terapijas receptes

05-05-2019

mali_seja

Māli ir unikāls dziedniecisks līdzeklis, ko mums dāvā daba, un mālu terapija ir viena no vissenākajām ārstniecības metodēm cilvēces vēsturē.

Viena no galvenajām mālu terapijas priekšrocībām ir tā, ka šī viela ir absolūti nekaitīga: mālus nav iespējams pārdozēt, organisms uzņems sevī tieši tik tajos esošo vērtīgo vielu, cik tam nepieciešams.
Māli satur kvarca, vizlas daļiņas, silīcija, alumīnija, dzelzs, vara oksīdu, kālija, magnija, mangāna savienojumus.

Vēl tajos ir ļoti daudz dažādu mikro- un makroelementu un minerālsāļu. Māli ir arī universāls sorbents – tie uzsūc sārņus, toksīnus, smagos metālus, radionukleīdus, maiņas un šūnu noārdīšanās pārpalikumu produktus.

Mūsdienās mālu terapija atdzimusi un kļūst arvien populārāka. To praktizē, ārstējot daudzas kaites: hroniskas locītavu un mugurkaula, muskuļu, perifēriskās nervu sistēmas slimības, traumas (sastiepumus, sasitumus, lūzumus un hematomas), ginekoloģiskas vainas, hronisku cistītu. Māli ieņēmuši stabilu vietu arī kosmetoloģijā.

Starp citu, par mālu antiseptiskajām īpašībām katrs var pārliecināties pats – ieliekot pienā nedaudz mālu, tas pat karstā laikā tik ātri nesaskābs. To labi zināja mūsu senči – tāpēc arī visas lielās un mazās piena krūzes darināja no māla.

Krāsas ziņā māls mēdz būt dažāds – to toni nosaka ķīmiskais sastāvs.

Baltie māli palīdz pret pinnēm, tīra ādas epidermu, piesātina to ar minerāliem, stimulē asinsriti ādā un tajā notiekošos vielmaiņas procesus, stiprina matu saknes.

Gaišzilie māli ir lielisks pretiekaisumu līdzeklis, kam piemīt arī attīrošas īpašības. Tie aktivizē asinsriti un pastiprina vielmaiņas procesus ķermeņa audos, mīkstina, balina un tonizē ādu, izlīdzina grumbiņas.

Zaļie māli satur daudz vara un dzelzs oksīda, tāpēc paaugstina organisma pretošanās spējas, dod mundrumu, kā arī stabilizē sirds-asinsvadu sistēmas darbību.

Dzeltenie māli ir teicams sorbents, turklāt tiem piemīt pretiekaisumu un pretsāpju iedarbība.

Sarkanie māli satur dzelzs piemaisījumus un palīdz pret anēmiju, mazasinību, astēniskiem stāvokļiem.

Tie paaugstina imunitāti un veicina asinsradi, kā arī spēj noņemt alerģiskas reakcijas.

Pelēkajiem māliem piemīt mitrinošas un tonizējošas īpašības. Tie ir paši piemērotākie sausai, atūdeņotai un novecot sākušai ādai.

Skalošanai
Pret angīnu: tējkaroti mālu izšķīdina glāzē ūdens un skalo kaklu 3–5 reizes dienā.

Pret adenoīdiem: divas reizes dienā ar līdzīgi pagatavotu mālūdeni skalo degunu.

Pret saaukstēšanās un alerģijas izraisītām iesnām: degunā pilina 5–10 pilienus mālūdens. Pēc tam degunu rūpīgi izšņauc un procedūru atkārto vēl divas reizes.

Pret hemoroīdiem: pēc defekācijas anālās atveres vietu apmazgā ar mālūdeni.

Pret konjunktivītu: no rīta acis izmazgā ar mālūdeni, pēc tam vairākas reizes ar vēsu ūdeni.