Pasaulē, kurā mūsu laiks un uzmanība kļūst par mūsu vērtīgākajiem resursiem, rūpes par veselību un uzturu ir aktuālākas nekā jebkad agrāk. Šajā strauji mainīgajā realitātē priekšplānā izvirzās funkcionālais uzturs, kas ir atslēga, lai nodrošinātu organismu ar visu nepieciešamo, lai tas optimāli funkcionētu.
Uztura speciālisti un fitnesa treneri vienprātīgi apstiprina, ka šāda uztura pieeja ir kļuvusi ne tikai par modes tendenci, bet par veselīga dzīvesveida neatņemamu sastāvdaļu. Kāpēc funkcionālais uzturs ir kļuvis par īstu hitu?
Kas ir funkcionālais uzturs
Ņemot vērā mūsdienu dzīvesveidu, kura pamatā ir samazinātas fiziskās aktivitātes, pieaug prasības pret mūsu uztura kvalitāti. Ja mūsu senči tērēja milzum daudz enerģijas, medījot un vācot pārtiku, tad mūsdienu cilvēks patērē daudz mazāk kaloriju, taču ar augstākiem kvalitātes standartiem.
Pasaules Veselības organizācijas pārtikas patēriņa ieteikumos ir iekļauts ievērojams daudzums dārzeņu, augļu, piena produktu un graudaugu. Tomēr reti kurš no mums spēj ikdienā ievērot šādu diētu.
Risinājums ir uzraudzīt savu uzturu un izvēlēties pārtikas produktus, kuriem ir papildu labvēlīga ietekme uz veselību. Tie var būt ar vitamīniem, minerālvielām, probiotikām vai ar samazinātu sāls, cukura vai tauku saturu bagātināti pārtikas produkti.
Pateicoties tam, tiek palielināta mūsu uztura bioloģiskā vērtība, kas uzlabo vispārējo organisma stāvokli.
Kāpēc mums ir nepieciešama funkcionālā pārtika
Funkcionālais uzturs nav tikai jauna tendence, bet gan neatņemama veselības aprūpes sastāvdaļa. Tā priekšrocības ir šādas.
– Kuņģa un zarnu trakta darbības uzlabošana.
– Svara normalizēšanās.
– Imunitātes stiprināšana.
– Dažādu slimību, piemēram, diabēta, alerģiju, lipekļa vai laktozes nepanesības, attīstības riska samazināšana.
– Sabalansēta uztura nodrošināšana īpašu vajadzību periodos, piemēram, aktīvu treniņu vai grūtniecības laikā.
– Pietiekama uzturvielu daudzuma iegūšana, nepalielinot pārtikas patēriņu.
– Kognitīvo funkciju uzlabošana, jo zarnu mikroflora ietekmē smadzeņu darbību, piemēram, samazinot stresa līmeni.
Funkcionālā uztura principi
Funkcionālā uztura pamatā ir noteiktu sastāvdaļu pievienošana parastajiem pārtikas produktiem, lai uzlabotu to uzturvērtību un pozitīvo ietekmi uz organismu. Process tiek īstenots šādi:
Tiek izvēlēti parasti pieejami pārtikas produkti, piemēram, maize, piens, sulas vai sāls.
Piedevām nevajadzētu izmainīt ierasto garšu, bet tām būtu jāsedz ievērojama daļa no izvēlēto mikroelementu dienas vajadzības.
Piedevu izvēle ir balstīta uz komponentu mijiedarbību, lai viena viela nesamazinātu citas vielas efektivitāti.
Pieci svarīgākie funkcionālie komponenti
Probiotikas. Uzlabo zarnu mikrobiomu, stiprina imunitāti un normalizē vielmaiņu. Var atrast pienā un raudzētos piena produktos.
Vitamīni. Svarīgi dažādiem organismā notiekošiem procesiem. Piemēram, C vitamīns stiprina imūnsistēmu, bet D vitamīns palīdz uzsūkt kalciju un fosforu. Ir piena produktos, sulās, sviestā un citos pārtikas produktos.
Diētiskās šķiedrvielas un šķiedrvielas. Nepieciešamas normālai gremošanas sistēmas darbībai. Var atrast maizē, musli un citos pārtikas produktos.
Mikroelementi. Svarīgi daudziem organismā notiekošiem procesiem. Piemēram, nātrijs, kālijs, kalcijs un dzelzs. Ir dažādos pārtikas produktos, piemēram, piena produktos, maizē un gaļā.
Taukskābes. Nepieciešamas holesterīna līmeņa normalizēšanai un nervu sistēmas darbībai. Var atrast olās, gaļā un citos pārtikas produktos.
Funkcionālais uzturs kļūst par neatņemamu mūsdienu dzīvesveida sastāvdaļu, ļaujot mums nodrošināt savu organismu ar visu nepieciešamo veselībai un enerģijai. Tas apvieno zinātniskos pētījumus, tradicionālās zināšanas un inovācijas, lai radītu ceļu uz veselīgāku nākotni.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Saldummīlis, veģetārietis vai gaļas cienītājs? Ko par raksturu pasaka uzturs
Šveices diēta jeb pilnvērtīgs uzturs svara korekcijai četrām dienām četras reizes gadā
Uzturs muskuļiem. Kas jāēd, ja sapņo par “sešpaku” uz vēdera
Pareizs uzturs: Piecas kļūdas, kuras pieļauj gandrīz visi iesācēji