Mūsdienu sērga – sirds ateroskleroze. Kā palīdz baltais āmulis?

08-04-2018

ateroskleroze
Mūsdienās ar sirds-asinsvadu slimībām sirgts katrs otrais planētas iedzīvotājs. Miljoniem cilvēku mirst no infarkta un insulta. Vairumā gadījumu sirds-asinsvadu kaites ir ļoti viltīgas un bīstamas.

Viltīgas tāpēc, ka ilgu laiku tās “uzvedas” piesardzīgi: cilvēks ne uzreiz jūt sirds raidītos trauksmes signālus. Bet bīstamas ar to, ka, nemanāmi attīstoties, tās dod triecienu visam organismam: no ierindas pamazām iziet ne tikai sirds-asinsvadu, bet arī elpošanas sistēma, tiek traucēta vielmaiņa, pasliktinās redze utt. Tas viss ļoti būtiski ietekmē dzīves kvalitāti.

Lielākoties ar tiem medikamentiem, ko izraksta ārsts, nepietiek, lai atveseļotos pilnībā. Turklāt, lai noturētu pašsajūtu puslīdz normālā līmenī, cilvēkam pamazām nākas palielināt ārsta izrakstīto zāļu devas, bet virknei no tām piemīt nevēlami blakusefekti. Tāpēc talkā ņemama fitoterapija.

Ateroskleroze ir viena no visizplatītākajām sirds-asinsvadu sistēmas slimībām. Tai raksturīga lipoīdu nogulsnēšanās artēriju sienas iekšējā slānī un saistaudu savairošanās asinsvadu sienā. Rezultātā artērijas sašaurinās, pazeminās to caurlaidība un organisma iekšējie audi saņem mazāk skābekli un barības vielu. Ateroskleroze spēj izraisīt daudzus sirds-asinsvadu sistēmas traucējumus, sirds išēmisko slimību, miokarda infarktu, hipertoniju un insultu ieskaitot.

Taču asinsvadu sieniņas bojājums aterosklerozes gadījumā nav tikai tauku un holesterīna nogulsnēšanās vien, bet gan sekas sarežģītām visa olbaltumu un tauku maiņas procesa izmaiņām. Vairums zinātnieku uzskata, ka ateroskleroze ir organisma novecošanās funkcija – līdzīgi kā matu nosirmošana un zobu izkrišana. Asinsvadu aterosklerotisko bojājumu biežums pieaug līdz ar gadiem. To pirmās izpausmes tiek novērotas pat 20 gadus jauniem cilvēkiem. Tie, kam pāri 40, ateroskleroze novērojama 25% gadījumu, bet 70 gadus vecu cilvēku vidū – jau 90-95% gadījumu.

Taču izteiktās aterosklerotiskās novirzes nedrīkst viennozīmīgi piedēvēt tikai vecumam. Vecums ir likumsakarīgs un neizbēgams cilvēka dzīves posms, tikpat likumsakarīgs kā bērnība, jaunība un briedums. Toties slimība ir organisma normāla dzīvības procesa traucējums, ko izraisa virkne kaitīgu faktoru.

Slimība var rasties jebkurā vecumā, tikai ar gadiem nelabvēlīgās ietekmes summējas un dažādu kaišu, to skaitā arī aterosklerozes, attīstības iespējas palielinās.

Asinsvadu sieniņas izmaiņas, kas veidojas aterosklerozes gadījumā, pasliktina sirds, galvas smadzeņu, nieru un citu dzīvības procesam svarīgu orgānu apasiņošanu. Gandrīz vienmēr aterosklerozes pavadone ir hipertoniskā slimība, kuras viens no simptomiem ir arteriālā spiediena paaugstināšanās, kas nereti beidzas ar infarktu vai insultu. Viena no nepatīkamajām aterosklerozes īpašībām ir tā, ka artēriju bojājumi ilgu laiku nav jūtami. Piemēram, mikroinfarkti, kas skāruši nieres, liesu, galvas smadzenes vai pat sirdi ne vienmēr izpaužas ar klīniskiem simptomiem.

Aterosklerozes attīstība un arī tās progresēšanas ātrums dažādās artērijās, kas piegādā asinis dažādiem orgāniem, ir atšķirīga. Jebkurā gadījumā droši var apgalvot, ka cilvēka bioloģiskais vecums ir pilnībā atkarīgs no asinsvadu stāvokļa, tāpēc katra uzdevums ir nepieļaut asinsvadu bojāšanos un attālināt organisma novecošanos.

Lai gan aterosklerotisko patoloģiju ārstēšanā pasaulē ir uzkrāta milzum liela pieredze, saslimušo skaits ne tikai nesamazinās, bet, gluži pretēji, ar katru gadu pieaug. Tāpēc speciālisti iesaka paralēli tradicionālās terapijas metodēm izmantot arī bagāto tautas medicīnas pieredzi, fitoterapiju ieskaitot. Atbilstīgo ārstniecības augu lietošana ir ne tikai katram pieejama, bet arī organismam droša. Paši populārākie augi, kas tiek izmantoti aterosklerozes ārstēšanai un profilaksei, ir:

Baltais āmulis
amulis
Lodveida parazītaugs, kas visbiežāk redzams uz bērziem, ozoliem un ābelēm, retāk – retāk uz priedēm un citiem kokiem. Ievāc vēlu rudenī vai ziemā, kad augs ir labi redzams. Ārstniecības nolūkiem izmanto dzinumus, tos sagriež gabaliņos un žāvē labi vēdināmās telpās.

Droga satur alkaloīdus, holīnu, organiskos spirtus, organiskās skābes, karotīnu un citas vielas. Āmuļa preparāti paplašina asinsvadus, pastiprina sirdsdarbību un mazina centrālās nervu sistēmas uzbudinātību.

Auksts āmuļa uzlējums ieteicams pret aterosklerozi ar paaugstinātu arteriālo spiedienu. Tas noņem galvas reiboņus, galvassāpes un novērš sirdsdarbības traucējumus, stabilizē asinsspiedienu, uzlabo vispārējo stāvokli un miegu, paaugstina darbspējas.

Recepte
Tējkaroti žāvētas sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi auksta vārīta ūdens un 8 stundas nostādina. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas. Lietošanas kursi – 2-3 nedēļas, pārtraukumi starp kursiem – 10 dienas.