Šo vērtīgo akmeni cilvēce pazīst vismaz septiņus tūkstošus gadu. Senajā Ķīnā nefrīts identificējās ar labdarību, to uzskatīja par Zemes un debesu akmeni, kas dāvā cilvēkiem ilgu mūžu, veselību un jaunību.
“Zeltam ir cena, bet nefrīts ir nenovērtējams” – vēsta sena ķīniešu paruna. No šā akmens darināja monētas, no tā bija veidots imperatora tronis, dižciltīgo mājās tika lietoti tikai nefrīta trauki, bet īpaši veidotas plāksnītes kalpoja kā pase. Pat mūsdienu Ķīnā nefrītu uzskata par “sabiezinātu” mīlestību un tic, ka akmens palīdz uzvarēt tumšos spēkus.
Ne tikai Ķīnā, arī citās valstīs nefrīts bija īpaši iemīļots un cienīts. Piemēram, Jaunzēlandē maoru ciltis no tā izgatavoja amuletus, kas savus īpašniekus aizsargāja no garīgām un fiziskām slimībām, dāvāja mūžīgu laimi un mīlestību.
Starp citu, nosaukums “nefrīts” cēlies no grieķu vārdiem nephros, kas nozīmē “niere”, un lapis – “akmens”. Populārs ir arī otrs tam piedēvētais nosaukums – nierakmens.
Sargs pret visām nelaimēm
Dabā sastopamais nefrīts ir gandrīz vai visās varavīksnes krāsās – no gandrīz balta, visiem zaļajiem toņiem (dzeltenīgi zaļš, zāleszaļš, smaragdzaļš, purva zaļš) līdz bezmaz melnam.
Mēdz būt arī sarkanais nefrīts, taču tas sastopams daudz retāk, tāpēc arī tiek vērtēts augstāk par citiem – senatnē ļaudis uzskatīja, ka tas spēj pasargāt no jebkurām stihiskām nelaimēm.
Antīkajā pasaulē, ja bagātā un dižciltīgā ģimenē dzimušam zēnam bija vārga veselība, viņa guļamvietu obligāti darināja no zaļā nefrīta, jo tas padarīja bērnu stiprāku.
Viduslaiku alķīmiķi un dziednieki pulverī saberztu nefrītu izmantoja dažādu zāļu pagatavošanai vai arī ieteica lietot pulveri tīrā veidā, uzdzerot tam ūdeni.
Sievietēm grūtniecības laikā, lai dzemdības noritētu bez starpgadījumiem un bērns piedzimtu veselīgs, ieteica uz vēdera nēsāt nefrīta rotaslietas.
Pieņemts arī uzskatīt, ka šis akmens stiprina laulības saites, veicina pozitīvas pārmaiņas, palīdz izkļūt no strupceļa, rosina tiekšanos pēc zināšanām un sevis pilnveidošanas, sniedz stabilitātes sajūtu.
Austrumtautu iedzīvotāji joprojām tic, ka “uzvaras akmens” nes laimi arī azartspēlēs un palīdz biznesā. Savukārt ķīnieši ir pārliecināti: ja akmens zaudē mirdzumu, kļūst duļķains, bet pēc tam tumšs, tā īpašnieks ir stipri sagrēkojis.
Stiprai veselībai
Kopš vissenākajiem laikiem šim minerālam piedēvētas dažādas dziednieciskas īpašības. Augstās siltumietilpības dēļ nefrīts pēc taustes šķiet silts un patīkams. Tā pieskaršanās nomierina, pasargā no noguruma un noņem stresu.
Uroģenitālo slimību gadījumā iesaka akmeni piestiprināt nieru vietai – tas iedarbosies kā sildoša komprese un pakāpeniski mazinās sāpes.
Arī kuņģa sāpju gadījumā to ieteicams pielikt neveselā orgāna vietai. Uzskata, ka nefrīts normalizē asinsspiedienu, uzlabo plaušu, aknu un sirdsdarbību, stiprina kaulus un imunitāti, labvēlīgi ietekmē redzi un dzirdi. Senāk to lietoja pret galvassāpēm un galvas reiboņiem, muguras un locītavu sāpēm. Vēl ar nefrītu neitralizēja indīgo vielu iedarbību.
Kā nefrīts palīdz
Var ne tikai nēsāt nefrīta rotaslietas vai iegādāties dažādas no šā minerāla gatavotas dekoratīvas sīklietiņas. Ārstniecībai var izmantot speciālas tam paredzētas plāksnītes, rotējošus masāžas veltnīšus, spilvenu.
Rotējošos masāžas veltnīšus izmanto pret galvassāpēm, arteriālā spiediena normalizēšanai, dzimumpotences pastiprināšanai, arī sejas kosmētiskajai masāžai pret krunciņām un ļenganu ādu.
Nefrīta spilvens ir ļoti sens ķīniešu ārstniecības līdzeklis.
Patiesībā par spilvenu to grūti nosaukt, drīzāk par pārklāju parastam spilvenam – nopulētās nefrīta plāksnītes ir piešūtas stingram, izturīgam audumam. To var uzklāt parastam spilvenam, un, atlaižoties atpūsties, pie reizes notiks arī pasīva masāža, kuras laikā pazudīs spriedze nogurušajos muskuļos, pāries muguras sāpes, arī sāpes kājās, uzlabosies vispārējā pašsajūta.
Var izmantot arī parastas nefrīta plāksnītes. Lielākoties tās mēdz būt apaļas (no 2–3 mm līdz 2–3 cm diametrā) vai taisnstūrveida (2 x 4 cm). Tās pieliek jostasvietai un nostiprina ar saiti vai leikoplastu. Aplikāciju tur 3 diennaktis, tad ievēro tikpat ilgu pārtraukumu, pēc tam procedūru var atkārtot. Analoģiski plāksnītes var likt arī uz citām problemātiskajām vietām.
Nefrīta tīrīšana
Akmeņi, kas tiek izmantoti ārstniecībai, obligāti jātīra. Ja nefrīts tiek izmantots intensīvi, tas jādara vienu reizi mēnesī. Ir vairāki tīrīšanas veidi: plāksnītes, masāžas piederumus, krelles un citas izmantotās nefrīta lietiņas uz 30 minūtēm iemērc koncentrētā jūrassāls šķīdumā; tās var rūpīgi noslaucīt ar spirtu vai arī nomazgāt ar ziepēm un noskalot tekošā vārītā ūdenī.
Der zināt
* Ļoti bieži nefrītu jauc ar žadeītu, un senatnē tos pat mēdza saukt vienā vārdā – par žadu. Tikai XIX gadsimtā zinātnieki noskaidroja, ka tie ir divi atšķirīgi minerāli. Žadeīts sastāv no alumīnija silikāta un nātrija, bet nefrīts – no kalcija silikāta un nātrija, turklāt nefrīts ir cietāks un blīvāks. Žadeītu var izkausēt ar parasto lodlampu, nefrītu – nekad.
* Lai nefrīta rotaslietai piemistu iespējami lielāks spēks, vislabāk to iestrādāt sudraba vai platīna ietvarā.