Nejaukais miežgrauds: kad uzmetas, kā ārstēt, ko nedrīkst darīt

05-02-2022

Miežgrauds ir strutojošs skropstu maisiņa vai tauku dziedzera, vai arī plakstiņa saistaudu plātnītes dziedzera iekaisums. Tā ierosinātāji ir stafilokoki.

Vairumā gadījumu miežgrauds veidojas cilvēkiem ar novājinātām organisma pretošanās spējām, kas sirgst ar mazasinību, vielmaiņas traucējumiem, cukura diabētu, hipovitaminozi, aizcietējumu un citām kaitēm.

Slimības sākumstadijā, kad plakstiņa mala kļūst sāpīga, sāk niezēt un sūrstēt, jāatrod sāpīgais punkts un 3–5 reizes dienā uzmanīgi jāsamitrina ar 70% spirtu. Reizēm tā izdodas novērst tālāku miežgrauda veidošanos.

Ja miežgrauds jau izveidojies, lieto sausu siltumu. Var izmantot vārītu olu (atdzesētu līdz ciešamai temperatūrai, lai izvairītos no ādas apdegumiem), kas ērti pieguļ acs dobumam, sakarsētas un blīva auduma maisiņā iebērtas linsēklas vai jūras sāli.

Siltuma procedūras atkārto 3 reizes dienā, pēc tam problemātiskajai vietai uzziež tetraciklīna vai eritromicīna acu ziedi.




Dažkārt miežgraudu nepieciešams atvērt, pārgriežot strutu izspīlēto ādu, – to drīkst izdarīt tikai ārsts veselības centrā.

Nekādā gadījumā nedrīkst censties miežgraudu izspiest – šāda neapdomība var izraisīt smagus sarežģījumus, kas var skart pat galvas smadzenes.

No ārstniecības augiem kompresēm var izmantot margrietiņu ziedu uzlējumu; no lielās ceļtekas lapām var pagatavot putriņu un 1–2 reizes dienā uzlikt plakstiņam.

Teicams līdzeklis ir cepts sīpols, bet ar ķiploka izvilkumu var apsmērēt plakstiņa malu no ārpuses.

Ja miežgrauds izraisījis paaugstinātu ķermeņa temperatūru un vispārējā stāvokļa pasliktināšanos, noteikti jāvēršas pie ārsta. Parasti šādos gadījumos tiek izrakstītas antibiotikas.



LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Gurķi, alveja, kalanhoja. Mājas līdzekļi pret alerģisko konjunktivītu

Telpaugu karaliene alveja ārstē desmitiem kaišu. Bet kādos gadījumos lietot nedrīkst?

Karote pret miežagraudu, pīlādžu tēja sirdij. Septiņi noderīgi padomi tavai ikdienai