Osteoporoze: rokas sāp, kājas trīc. Kas to provocē – svarīgi zināt laikus!

30-09-2018

osteoporoze1
Lielāko daļu kaulaudiem nepieciešamo kalciju cilvēks uzkrāj jaunībā, bet lielākais tā patēriņš notiek mūža vidū. Ja tiek zaudēti 50% kaulu masas, nekļūdīgi var teikt, ka skelets piedzīvojis bankrotu, proti, tas pārstāj izturēt pat minimālas fiziskās slodzes. Rezultātā – bieži kaulu lūzumi, regulāras sāpes un kā sekas invaliditāte.

Kāpēc kauli kļūst trausli?
Kauls sastāv no olbaltumu režģiem (medicīnā tos sauc par olbaltumu matricām). Uz tiem nogulsnējas kalcijs, fosfors un citi minerālsāļi, kas piešķir kaulam izturību.

Ar laiku matricas un attiecīgi arī viss, kas uz tām uzaudzis, noārdās. Taču īpaši par to nebūtu jāsatraucas – noārdīto matricu vietā nepārtraukti veidojas jaunas. Šā procesa nepārtrauktību uztur dzimumhormoni – estrogēni sievietēm un testosteroni vīriešiem.

Tā kaulaudi aug, maksimumu sasniedzot 25 gadu vecumā. Pēc tam atjaunošanās pakāpeniski samazinās, bet tuvāk 40 gadu vecumam noārdīšanās jau sāk apsteigt atjaunošanos. Sievietēm menopauzes laikā process būtiski paātrinās, jo tiek pārtraukta estrogēnu sintēze.

Laikposmā no 50 līdz 65–68 gadiem liela daļa cilvēku zaudē aptuveni 2–3% kaulu masas gadā. Pēc tam noārdīšanās intensitāte samazinās, taču tik un tā aptuveni 70 gadu vecumā cilvēks jau var būt zaudējis 30–50% sava skeleta masas.

Kauli kļūst daudz trauslāki, tāpēc jebkurš kritiens var beigties ar nopietniem lūzumiem. Visbiežāk mēdz būt priekšpleca, potītes, mugurkaula un iegurņa kakliņa lūzumi.

Slimība kļūst jaunāka
Ārsti visā pasaulē ar nožēlu atzīst, ka pēdējos gadu desmitos osteoporoze strauji kļūst jaunāka. Stresi, aizraušanās ar gāzētajiem dzērieniem (kolu, pepsi un fantu), nesabalansēts uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, augsta toksisko vielu koncentrācija atmosfērā – tas viss liek matricām noārdīties krietni agrāk.

Bet galvenie slimības provocētāji ir smēķēšana (samazina estrogēna līmeni), alkohols (samazina fosfora līmeni asinīs, kas ir vēl viens kaulu stiprumam svarīgs minerāls) un atteikšanās no dabiskajiem (nepasterizētiem) piena un skābpiena produktiem (dabiskiem kalcija avotiem).
Osteoporoze var attīstīties arī endokrīno slimību – hipertireozes, diabēta – rezultātā.

Slimības pazīmes un pamata ārstēšanu uzzini nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2 3