Parodontoze. Augu līdzekļi, receptes, masāža pret smaganu asiņošanu

03-06-2018

Woman smile and teeth. Dental health. Dentist.

Pats izplatītākais iemesls vizītei pie stomatologa ir sāpošs zobs. Daudz retāk zobārsta kabineta durvis tiek vērtas profilakses nolūkos, lai savlaikus atklātu un novērstu tos vai citus defektus. Bet tādam “sīkumam” kā smaganu asiņošana uzmanību pievērš tikai retais, kaut gan patiesībā tā ir nopietnas saslimšanas – parodontozes – pazīme.

Ilgu laiku uzskatīja, ka parodontoze galvenokārt veidojas tikai tiem cilvēkiem, kas dzīvo kaut kur tālu ziemeļu rajonos un kuriem būtiski pietrūkst svaigu augļu un dārzeņu. Taču tad noskaidrojās, ka slimības rašanās cēlonis var būt ne tikai vitamīnu trūkums organismā, bet arī zobakmens veidošanās un kā sekas pēc izrautiem zobiem (atlikušajiem zobiem košļāšanas laikā nākas strādāt ar pārslodzi).

Parodontoze ir parodonta (audi ap zoba sakni) slimība, kam raksturīga progresējoša zobu ligzdiņu kaulaudu uzsūkšanās, kas ir zobu izkustēšanās un izkrišanas cēlonis, kā arī turpmāka zobu ligzdiņu un smaganu sastrutošana. Slimību izraisa parodonta barošanās traucējumi, kas saistīti ar traucējumiem nervu sistēmā un parodonta asinsvados. To veicina vielmaiņas traucējumi, hipovitaminozes, infekcijas slimības un iekšējās sekrēcijas traucējumi, bet jo īpaši – mutes dobuma higiēnas neievērošana.

Slimība var attīstīties gan lēnām, gadiem ilgi neizraisot ne sāpes, ne citus pamanāmus simptomus, gan samērā strauji. Slimības sākumposms parasti ir gandrīz nepamanāms. Reizēm parādās sūrstošas, niezošas un pulsējošas sajūtas smaganās, pēc tam sāk atklāties zobu kakliņi, dažkārt smaganas nedaudz uztūkst. Ielaistos gadījumos sākas smaganu iekaisums ar strutu izdalīšanos, zobi atklājas arvien vairāk un kustas spēcīgāk.

Parodontozes simptomi:
* tīrot zobus, smaganas asiņo;
* sāpīgas un iekaisušas smaganas (sarkanas un pietūkušas);
* smaganas cieši nepiegulst zobiem;
* no smaganām izdalās strutas;
* zobu stāvokļa izmaiņas;
* pastāvīga nepatīkama piegarša mutē un slikta elpa.

Slimības sākumstadijā labu efektu dod fizioterapija, bet akūtā gadījumā smaganās jāievada antibakteriāli preparāti.

Līdztekus tradicionālajām metodēm, kā arī parodontozes profilakses nolūkos labus panākumus dod arī tautas medicīnas piedāvātie līdzekļi.

* Vates vai marles tamponu samitrina baltegles eļļā un uz 10–20 minūtēm pieliek iekaisušajām smaganām. Kurss – 15–20 aplikācijas. Pēc 6 mēnešiem kursu atkārto. Ja parodontoze ir smagā formā, vēl pēc 6 mēnešiem kursu atkārto trešoreiz.

* Divdesmit pilienu propolisa spirtā (10–15%) izšķīdina glāzē ūdens un skalo mutes dobumu.

* Tējkaroti sīpolu sēklu aplej ar puslitru karsta ūdens, silti ietin, nakti nostādina, tad izkāš. Skalo mutes dobumu 3 reizes dienā.

* Zobu nostiprināšanai dzer svaigi spiestu kartupeļu sulu. Kad sula iedzerta, mutes dobums obligāti jāizskalo ar ūdeni, jo kartupeļu sula bojā zobu emalju.

* Ņem 25 g propolisa un sasmalcina, lai gabaliņi nebūtu lielāki par 4 mm, tad ieber tumša stikla pudelē, aplej ar 100 ml spirta vai 150 ml kvalitatīva degvīna, rūpīgi samaisa, lai propoliss pilnībā izšķīstu, pievieno 50 g žāvētu asinszāles stublāju un, periodiski sakratot, 15 dienas nostādina. Pēc tam izkāš. Skalošanai ņem 20–30 pilienu izvilkuma uz pusglāzi ūdens. Skalo mutes dobumu 4–5 reizes dienā.

* Smaganu nostiprināšanai tās katru dienu ierīvē ar ķiploka daiviņu. Ārstēšanās kurss – 2 nedēļas. Nepieciešamības gadījumā pēc 5 dienu pārtraukuma kursu var atkārtot.

* Parodontozes ārstēšanai smaganās ierīvē medus un sāls maisījumu: uz 20 g medus ņem 5–10 g vārāmā sāls (vēlamāk dedzinātu) un rūpīgi samaisa, līdz sāls izšķīst. Nedaudz iegūtās masas uzliek uz drāniņas un ierīvē zobus.

* Sajauc 2 daļas ozola mizas pulvera ar 1 daļu sasmalcinātu liepu ziedu. Tējkaroti maisījuma aplej ar glāzi veroša ūdens, uz mērenas uguns karsē 3 minūtes, nostādina, līdz uzlējums atdzisis, un izkāš. Ar siltu skalo mutes dobumu smaganu asiņošanas gadījumā.

* Sajauc 5 ēdamkarotes sīki sasmalcinātu priežu skuju (bez zariņiem), 2 ēdamkarotes sasmalcinātu mežrozīšu paaugļu un 1 ēdamkaroti sasmalcinātas sīpolu mizas. Visu maisījumu aplej ar 1,5 litriem verdoša ūdens, uzkarsē līdz viršanai, vāra 5 minūtes, nostādina, tad izkāš. Iegūtais daudzums ir dienas deva – to izdzer siltu dienas laikā kā tēju.

* Vienu ēdamkaroti sasmalcinātu lielās nātres lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, pusstundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā pēc ēšanas smaganu asiņošanas gadījumā.

* Ja smaganas mēdz asiņot bieži, regulāri 2 reizes dienā – no rīta un vakarā – vairākas minūtes tur mutē saulespuķu eļļu. Kurss – 6 mēneši.

* Ja smaganas spēcīgi asiņo, 2 ēdamkarotes sasmalcinātu bergēnijas lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 4 stundas nostādina, tad izkāš. Skalo mutes dobumu 4–5 reizes dienā.

* Patoloģisko smaganu kabatu veidošanās stadijā tējkaroti salviju lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 4 reizes dienā pēc ēšanas.

* Ja patoloģiskajās kabatās veidojas strutojoši procesi, 2–3 reizes dienā uz 40 minūtēm slimajām smaganām pieliek alvejas mīkstumu. Ārstēšanās kurss – 7 dienas.

* Kustošos zobu nostiprināšanai 3 ēdamkarotes žāvētu parastās kalmes sakņu aplej ar puslitru 45 º spirta un ar tādu pašu spirta daudzumu citā traukā aplej 3 ēdamkarotes propolisa. Abus uzlējumus nostādina 2 nedēļas, tad izfiltrē. Vienu tējkaroti propolisa izvilkuma sajauc ar 2 tējkarotēm kalmju sakņu izvilkuma, un ar šo maisījumu reizi dienā vairākas minūtes skalo mutes dobumu. Ārstēšanās kurss – 3 nedēļas.

* Pret parodontozes izraisītām sāpēm tējkaroti sāls izšķīdina glāzē ūdens. Pa nelielam daudzumam ņem mutē un skalina caur zobiem un smaganām. Ja ir abscess, sāls palīdzēs izvilkt strutas un iztīrīt brūci. Sāls vienmēr tiek ieteikts kā pirmais palīgs pret jebkura veida smaganu problēmām.

* Sāpes mazināsies, ja iekaisušajai vietai pieliek mitru tējas paciņu. Tējas lapās esošajam tanīnam (vairāk tā ir zaļajā tējā) piemīt pretsāpju iedarbība.

Lielisks līdzeklis, kas aptur parodontozes tālāko attīstību, ir kressalāti. Augs ir ļoti bagāts ar C vitamīnu, tāpēc tā jaunās lapiņas ieteicams ēst katru dienu. Kressalāti ir viena no visātrāk augošajām dārza kultūrām – sēklas uzdīgst jau 3.–5. dienā pēc iesēšanas, bet 7. dienā pēc asnu parādīšanās kressalātus jau var lietot uzturā. Turklāt tos labi var izaudzēt mājās uz palodzes. Veidi, kā to darīt, ir dažādi. Vienkāršākais: uz paplātes uzklāj mitru drānu, uzkaisa sēklas, un tik vien tā darba, kā jāraugās, lai drāna vienmēr būtu viegli mitra.

Masāža ar pirkstu
Smaganu asiņošanas gadījumā un parodontozes sākumstadijā ļoti ieteicams katrā zobu tīrīšanas reizē ar pirkstu izmasēt smaganas. Masāžas tehnika ir elementāri vienkārša un nesagādās grūtības pat bērnam.

Nedaudz zobu pastas uzziež rādītājpirkstam un īkšķim. Masāžu sāk no žokļa centra, pakāpeniski virzot pirkstus uz sāniem.

Masējot augšžokli, pirkstu kustība ir no augšas uz leju (no smaganām līdz zobiem), bet izdarot masāžu apakšžoklim – no lejas uz augšu. Masāžu izpilda apļveida kustībām.

Un vēl. No rīta pirkstu apļošanu izpilda pulksteņa rādītāja virzienā, vakarā – pretējā virzienā. Uzspiedienam jābūt nesāpīgam, taču no rīta tam jābūt stiprākam nekā vakarā. Pašmasāžu izpilda pēc tam, kad zobi ir iztīrīti. Procedūras ilgums – 5–7 minūtes.