Pielonefrīts ir viena no izplatītākajām uroloģiskajām slimībām, kas spēj izprovocēt bīstamus sarežģījumus: hronisku nieru mazspēju vai arteriālo hipertensiju. Jāteic, ka sievietes, sevišķi jaunas sievietes, ar pielonefrītu slimo aptuveni 5 reizes biežāk nekā vīrieši.
Medikamentozā terapija ietver pretiekaisuma diurētiskos līdzekļus. Pie tiem pirmām kārtām pieder tīruma kosa un miltenes.
Ņemot vērā šo augu labvēlīgo iedarbību uz nierēm un urīna izdalīšanos, tautas medicīnā šos augus izmanto ļoti plaši. Varētu pat teikt tā: ar tiem piemītošo pretiekaisuma efektu augi praktiski katru urinēšanas reizi padara dziedniecisku.
Novārījumus gatavo dažādi, un divi paši populārākie pagatavošanas veidi ir šādi.
* Žāvētas abu augu lapas sajauc vienādās daļās, ņem 20 g maisījuma, aplej ar 3 glāzēm auksta ūdens, vāra uz lēnas uguns, kamēr 1/3 ūdens novārās, tad izkāš.
* Žāvētas abu augu lapas sajauc vienādās daļās, ņem 30 g maisījuma, aplej ar puslitru auksta ūdens, uzkarsē līdz viršanai, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, uzliek vāku, 20 minūtes nostādina.
Novārījumi obligāti jādzer silti pa 1/2 vai 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Tos ieteicams dzert pusstundu pirms ēšanas, jo novārījumi pie viena arī rosina ēstgribu.
Kopš seniem laikiem visu nieru slimību ārstēšanai izmantotas brūklenes, dzērvenes un to lapas. Lapu novārījumus var gatavot kā iepriekšējās receptēs, bet saspaidītām ogām, pieliekot nedaudz cukura un aplejot ar ūdeni, iegūst lielisku dzērienu, ko ieteicams lietot ēdienreižu starplaikos.
Bulgāru, rumāņu, krievu, poļu un citu tautu dziednieki uzskata, ka hronisks pielonefrīts attīstās imūndeficīta gadījumā. Viņuprāt, tā veidošanos rosina konservanti, ko satur mūsdienās tik populārie konservi, kūpinājumi, desu izstrādājumi, visi produkti, kas tiek gatavoti ilgstošākai uzglabāšanai, kā arī nepareizs uztura režīms un apsaldēšanās. Tāpēc profilakses nolūkos nepieciešams norūdīt organismu pret šo slimību, taču tas jādara pakāpeniski un ilgstoši. Nav vēlams ignorēt arī rupju, ar šķiedrvielām bagātu uzturu.
Nereti pēc antibiotiku lietošanas slimniekiem attīstās disbakterioze, kas izpaužas kā vēdera aizcietējums. Lai noregulētu zarnu trakta darbību, uz nakti jāizdzer glāze kefīra vai rūgušpiena, kurā iemaisīta tējkarote augu eļļas, bet no rīta – pusglāze silta vārīta ūdens.