Vārdam “arbūzs” ir tjurku izcelsme, un, pēc vienas versijas, tas nozīmē “mitrums, šķidrums”, pēc otras – “ēzeļu gurķis”. Vēl arbūzs ir pasaulē lielākā oga, nevis dārzenis, kā daudzi domā. Uzskata, ka ar speciālu arbūzu diētu var ļoti labi izskalot nieres un pat nomest lieko svaru. Ja tā ir taisnība (un tā ir taisnība), tad kā to darīt?
Arbūzu sezona patiešām ir ļoti labvēlīgs laiks veselības uzlabošanai. Arbūzs ir superdiētisks produkts, kam ļoti daudzi dietologi visā pasaulē piedēvē patiesi apbrīnojamas īpašības. Pats galvenais, kas saista arbūza diētā, – tai praktiski nav ierobežojumu un nekādu kontrindikāciju. Šo diētu var ieteikt jebkura vecuma un gandrīz vai ar jebkuru slimību sirgstošam cilvēkam.
Tā kā arbūzā gandrīz vai nav vitamīnu, loģisks ir jautājums: kas tajā ir tik labs? Pirmām kārtām arbūzs satur viegli asimilējamu cukuru – glikozi un fruktozi. Tā sastāvā ir arī organismam nepieciešamā folijskābe, šķiedrvielas, pektīni.
Savukārt, pateicoties arbūza unikālajai spējai izvadīt no organisma sārmainu urīnu, tas tiek uzskatīts par vienu no labākajiem nieru attīrītājiem. Tāpēc tieši tagad ir īstais laiks ķerties klāt svītrainajam “ēzeļu gurķim” un izmantot to tieši šim mērķim.
Ja pēc nieru izmeklēšanas un konsultācijas ar ārstu esat nolēmuši pievērsties arbūzu diētai, jāzina, ka arbūzu nāksies ēst cauru diennakti, pat naktī. Tas jādara tāpēc, ka tieši nakts stundās notiek pastiprināta urīna uzkrāšanās, un tas ir galvenais faktors, kas veicina akmeņu veidošanos.
Ieteicams šo diētu ievērot 5 dienas – tas ir optimālais laiks, kas nepieciešams, lai atbrīvotos no sārņiem, organismā esošā liekā ūdens un nevēlamajiem sāļiem. Arbūza diēta ir ļoti vienkārša: tik vien jādara, kā jāēd arbūzi, vadoties pēc aprēķina: 1 kg mīkstuma uz 10 kg cilvēka svara. Paralēli ļoti uzmanīgi jāseko savai pašsajūtai: reizēm organisms uz šādu monouzturu reaģē visai negatīvi.
Diēta var palīdzēt arī pret daudzām aknu kaitēm – pat tik nopietnām kā Botkina slimība, ciroze, hronisks hepatīts un žultsakmeņi. Kā atslodzes uzturs arbūza mīkstums tiek ieteikts cilvēkiem, kas sirgst ar aterosklerozi, podagru, artrītu, aptaukošanos. Tas labi palīdz arī pret mazasinību, asinsrades orgānu slimībām, ārstējot staru slimības sekas. Tukšā dūšā apēst svaigu arbūza mīkstumu ieteicams hipertoniķiem un čūlas slimniekiem. Arbūzs arī palīdz pret bezmiegu un spēku izsīkumu.
Taču jāatceras, ka efektu var panākt tikai tad, ja tiek apēsts pietiekami liels mīkstuma daudzums – 1–2 kg divas trīs reizes dienā pirms ēšanas. Bet, lai nerastos kuņģa un zarnu trakta kairinājums, jāsāk ar nelielām devām – 50–100 g divas reizes dienā tāpat pirms ēšanas.
Nieru attīrīšanas procedūra ir nedaudz sarežģītāka, taču pilnīgi izpildāma mājas apstākļos. Savlaicīgi jānodrošinās ar arbūziem un rupjmaizi – vienīgajiem produktiem visai nedēļai. Ja gadījumā nierēs vai urīnpūslī ir smiltis vai nelieli akmentiņi, pats labākais laiks to izvadīšanai ir pulksten 2–3 naktī. Ērtāk jāiekārtojas siltā vannā un… jāēd arbūzi.
Taču tas vēl nav viss. Astotajā dienā pulksten 2 naktī ne tikai jāieguļas siltā vannā, bet arī jāieņem tabletīte nošpas.
Un, protams, jāēd arbūzs. Ūdens vannā visu laiku jāuztur pietiekami karsts.
Pret rītu jāsāk diezgan spēcīgi izdalīties urīnam. Pilnīgi iespējams, ka šajā laikā var parādīties arī sāpes. Ja tā, tad jāieņem vēl 2 nošpas tabletītes. Var piecelties, palēkāt, pastiepties pirkstgalos un spēji nostāties uz pilnu pēdu. Pēc tam atkal jāieguļas vannā.
Pēc 2–3 nedēļām šo procedūru var atkārtot. Arbūzu sezonas laikā attīrīšanu var veikt 2–3 reizes. Kā liecina prakse, rezultāti neizpaliek.
Ir cilvēki, kas iebilst pret karstu vannu: esot muļķīgi sēdēt karstā ūdenī un ēst arbūzu. Patiesībā visai šai procedūrai ir sava noteikta jēga. Siltais ūdens paplašina asinsvadus, un uzlabojas arī urīnsistēmas darbība. Siltajā vannā smiltis un akmentiņi, ja nierēs tie ir, izdalīsies mazāk sāpīgi.
Šķir nākamo lapu un uzzini, kas nedrīkst veikt šo procedūru!