Tālā senatnē cilvēki bija pārliecināti, ka mandeļu kodoliņos paslēpta nevīstošas jaunības un stipras veselības noslēpuma atslēga. Mūsdienu zinātnieki šo viedokli tikai apstiprina.
Mandelēs patiesi ir paslēpta noliktava vērtīgo vielu: A, B1, B2 vitamīns, viegli asimilējamie tauki (līdz 70%), olbaltumi (līdz 34%) un ogļhidrāti. Simt gramos saldo mandeļu kodoliņu ir 800 mg kālija, 450 mg fosfora, dzelzs, magnijs, sērs un kalcijs. Mandeles ir lielisks diētisks produkts.
Ir divu veidu mandeles – saldās un rūgtās. Uzturvērtības ziņā tās ir barojošākas par daudziem ikdienā lietotajiem produktiem: gaļu, pienu, zivīm, daudziem augļiem un dārzeņiem.
Saldās mandeles
Austrumu tautas ar cukuru saberztas saldās mandeles lieto pret astmu, pleirītu, zarnu čūlu, potences mazspēju, bet rietumvalstīs šo pašu maisījumu ēd redzes uzlabošanai.
Ar samaltu saldo mandeļu un medus maisījumu (attiecībā 1:1) kaukāzieši ārstē sasprēgājušus lūpu kaktiņus, bet, sajauktas ar etiķi vai sarkanvīnu (attiecībā 1:2), pret parasto ēdi.
Rūpnieciskā ceļā no saldajām mandelēm iegūst eļļu – taukainu bezkrāsainu vai viegli dzeltenīgu šķidrumu bez smaržas un ar patīkamu garšu. Pediatrijā to izmanto kā mīkstinošu un vēdera izeju veicinošu līdzekli, kas regulē kuņģa-zarnu trakta darbību. Mandeļu eļļa paātrina audu sadzīšanu un noņem ādas iekaisumu, tāpēc ar to apstrādā slikti dzīstošas brūces un izgulējumus.
Vēl viens vērtīgs produkts ir mandeļu pieniņš, kas pasaulē tiek uzskatīts par labāko mātes piena aizstājēju zīdaiņiem.
Pirmsskolas vecuma bērniem mandeļu pieniņu dod kā urīndzenošu līdzekli nieru slimību gadījumā, pret kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, ar to ārstē stomatītu un sāpīgas dermatozes.
Mandeļu pieniņu viegli var pagatavot mājas apstākļos.
* Divas ēdamkarotes saldo mandeļu kodoliņu uz 3–4 stundām ieliek aukstā vai uz 10 minūtēm karstā ūdenī. Pēc tam tām noņem apvalku, nosusina dvielī un saberž piestiņā, līdz izveidojas mīksta, biezenim līdzīga masa. Kodoliņus turpina berzt, pievienojot pa pilienam 40 grādu siltu vārītu ūdeni, līdz masa kļūst līdzīga biezam govs pienam. Pēc tam to izkāš un lieto tūlīt – mandeļu pieniņu nekādā gadījumā nedrīkst gatavot rezervei un uzglabāt. Iekšķīgai lietošanai to var saldināt ar cukuru, bet ne ar medu – maisījumā ar medu mandeļu pieniņš slikti uzsūcas.
Mandeļu receptes
Pret saaukstēšanos: 3 reizes dienā dzer mandeļu kokteili: mikserī sajauc glāzi silta mandeļu piena un 2 ēdamkarotes augļu sīrupa vai aveņu (zemeņu) ievārījuma. Visu devu izdzer vienā reizē.
Pret anēmiju: dienas laikā jāapēd 7–12 saldās mandeles ar cukuru.
Pret bronhītu, pneimoniju, ARS: 3 reizes dienā pusstundu pēc ēšanas lieto 6–7 pilienus mandeļu eļļas. Kurss – 10 dienas.
Pret olnīcu cistu: 2 reizes dienā lieto pa ēdamkarotei mandeļu eļļu. Kurss – viens mēnesis. Nepieciešamības gadījumā pēc 10–14 dienu pārtraukuma kursu atkārto.
Pret alkohola izraisītu alerģiju: pirms spirtu saturoša līdzekļa vai dzēriena lietošanas jāapēd 5 mandeles – tās daļēji neitralizēs alkoholu.