Citronu visi zinām un plaši izmantojam virtuvē gan īpaša aromāta piešķiršanai salātiem, gan citu ēdienu dažādošanai. Protams, konditoreja nav iedomājama bez citrona! Tur liekam lietā ne tikai sulu, bet arī miziņas.
Reizēm dzeram citrona sulu vai vienkārši apēdam šķēlīti, kad sagribas ko skābu. Patiesībā citronam ir vēl daudz labu īpašību, kuras veselības labā maksimāli izmanto Indijā.
Citronos ir daudz vitamīnu C un B, kā arī citronskābe un minerālvielas, piemēram, kalcijs un fosfors. Šīs vielas ir ļoti svarīgas organisma normālai darbībai. Citrons ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz izvadīt no organisma toksīnus. Veicina normālu kuņģa un zarnu trakta funkcionēšanu un novērš gremošanas problēmas, piemēram, vēdera uzpūšanos. Citrons arī normalizē vielmaiņu, ja to ēd no rīta un uzdzer siltu ūdeni.
Citrona veselīgās īpašības vēl vairāk izceļas fermentējot – šo seno indiešu recepti zina daudzviet pasaulē, tostarp arābu valstīs un Ziemeļāfrikā.
Pateicoties fermentācijai un sāls iedarbībai, citronā rodas vēl vairāk fermentu, vitamīnu un minerālvielu, kas to padara trīs reizes veselīgāku un efektīvāku.
Citrona fermentācijas izskaidrošanai būs vajadzīgi vairāki soļi.
Pirmkārt, ņem pietiekami lielu stikla trauku, lai ieliktu tajā citronus. Trauku izmazgā un nožāvē.
Četrus piecus, vēlams, organiski audzētus citronus kārtīgi nomazgā ūdenī ar pievienotu dzeramo sodu.
Katrā citronā izdara divus iegriezumus un ieber tur sāli. Sāli iebaksta dziļāk citronā, lai tas nonāktu kontaktā ar balto mizas iekšpusi.
Tad stikla trauka apakšā iekaisa sauju rupjā sāls un cieši vienu otram blakus saliek citronus.
Traukam uzliek vāku un citronus atstāj uz trīs dienām ne saulē, bet sausā, labi vēdinātā vietā, kur tie neatrodas tiešā gaismas avota iedarbībā.
Pēc trīs dienām citroni ir gatavi izmantošanai pēc vēlēšanās.
Šādus citronus var lietot ēdienu gatavošanā, tējas aromatizēšanai un dažādos dzērienos.
Skābeni sāļās garšas dēļ tie lieliski der dārzeņu ēdieniem, bet lielākais labums pat nav to garša.
Šie citroni ir ļoti vērtīgi tieši augstā vitamīnu un minerālvielu sastāva dēļ, kas labvēlīgi ietekmē kuņga un zarnu traktu, imunitāti, ādas veselību un pat noskaņojumu.
Tāpat citronam piemīt dezinficējošas īpašības, un tas pazemina cukura līmeni asinīs.
Citrons ar sāli arī pazemina asinsspiedienu, noder kārpu likvidēšanai, ārstē smaganu iekaisumu, artrītu un reimatismu, palīdz pret vēnu varikozi, saaukstēšanos un gripu.
Lai cik veselīgi arī nebūtu šādi pagatavoti citroni, tas nenozīmē, ka saslimšanas gadījumā nebūtu jāvēršas pie ārsta!