Sirds neiroze un kardiofobija: veģetatīvās distonijas izpausmes. Ko darīt?

27-11-2022

Ilustrācija – Pixabay

Vesels cilvēks savu sirdi nejūt. Klusais, ar milzīgu potenciālu apveltītais sūknis var nostrādāt visu mūžu, atgādinot sevi tikai lielu fizisko vai emocionālo slodžu reizēs. Ja nebūtu slimību un tiktu ievērots pareizs dzīvesveids, daudzi tā arī nezinātu, kā tas ir, kad sāp sirds. Taču jau tas fakts vien, ka no visiem nāves gadījumu cēloņiem pirmajā vietā ir sirds-asinsvadu slimības, liek mums daudz uzmanīgāk ieklausīties savā sirdsdarbībā. Un cilvēki ar nestabilu nervu sistēmu, ar noslieci uz neirotiskiem stāvokļiem, visticamāk, kaut ko sliktu savā sirdī arī sadzird.

 Neiroze ir neiroze

Visu sirds-asinsvadu sistēmas slimību klāstā sirds neiroze ir viena no visbiežāk novērojamām un tajā pašā laikā viena no vismazāk bīstamām, kaut gan ignorēt to, protams, arī nedrīkst. Starp citu, tas arī neizdosies, jo šīs slimības būtība ir tāda, ka tā vienmēr šķiet kaut kas ļoti nopietns un briesmīgs.
Veidojas sirds neiroze (kardioneiroze) – līdzīgi kā jebkura cita neiroze. Lielākoties tā novērojama cilvēkiem, kam saspringtais dzīvesritms, biežās vai ieilgušās stresa situācijas stipri vien novājinājušas nervu sistēmu.

No medicīnas viedokļa sirds neiroze ir nevis slimība, bet simptoms, proti, sirds-asinsvadu simptomu grupa, kas bieži izpaužas kopā ar organisma citu funkciju traucējumiem.

Parasti tā sevi piesaka visa organisma neirotiskais stāvoklis, kas aiz ārējiem simptomiem cenšas paslēpt trauksmes stāvokli. Ne velti sirds neiroze tika aprakstīta XIX gadsimta beigu un XX gadsimta sākuma karadarbību laikā, kad miljoniem cilvēku pirmo reizi draudēja reālas dzīvības briesmas.

Pie sirds neirozes parasti noved augstākie nervu darbības traucējumi, īpaši, kas saistīti ar nervu tonusa izmaiņām, piemēram, dažādas neirastēnijas. Tieši tāpēc šī slimība biežāk novērojama histēriskām sievietēm, kaut gan būtībā kardioneiroze var piemeklēt abu dzimumu pārstāvjus jebkurā vecumā, sākot no bērniem līdz sirmgalvjiem.

 Nepareizās sāpes

Pēkšņi radušās sāpes sirdī var nobiedēt jebkuru. Tās var parādīties pēc spēcīga pārdzīvojuma, smagas konfliktsituācijas. Ne no validola, ne nitroglicerīna spiedošās, durošās vai griezīgās sāpes nepāriet, taču kardiogramma neko nopietnu neuzrāda, un tas cilvēku satrauc vēl vairāk. Viņš domā, ka ar sirdi noticis kaut kas pavisam nelāgs, bet ārsti to vienkārši neredz.

Neizskaidrojamās sāpes var ilgt no vairākām stundām līdz pat vairākām dienām, turklāt tās nekādi nav saistītas ar fizisku pārslodzi, jo var sākties pat pēc miega un atpūtas. Tātad – stenokardija tā nav.

Neirozes izraisītās sāpes arī atkāpjas diezgan savādi: reizēm sasirgušajam pietiek pārslēgties uz sev patīkamām lietām vai pat, esot poliklīnikā, redzēt medicīnisko personālu baltajos virsvalkos, lai pēkšņi sajustu, ka sāpes ir… pazudušas. Tā notiek tāpēc, ka cilvēks vienkārši aizmirst gan sāpes, gan satraukumu, kas tās izraisīja.

Kardiofobija

Kardiofobija ir īpaša sirds neirozes forma, kad cilvēkam uznāk lēkmjveida satraukums un bailes, ka sirds var apstāties un viņš – nomirt. Šādi stāvokļi, proti, bailes no sirdsslimības, galvenokārt novērojami jauniem cilvēkiem, turklāt biežāk vīriešiem un bērniem. Arī cilvēkiem ar vāju nervu sistēmu ir ļoti viegli iedvest domu, ka viņam ir slima sirds, jo jebkura neirotiska reakcija izraisa paātrinātu sirdsdarbību.

Ja sirdsklauves parādās gana bieži, bet cilvēks ir viegli iespaidojams ar dzīvu iztēli, itin viegli uzrodas domas par kādu smagu sirdskaiti. Apzināšanās, ka sirdskaites rezultātā nāve var iestāties jebkurā mirklī, satrauc pat jaunus un veselus cilvēkus. Šīs fobijas veidošanās procesu bieži vien paātrina kafija, ja tā tiek dzerta lielā daudzumā, un nikotīns.

Pirmā kardiofobijas lēkme var parādīties pēc asa konflikta, vilšanās, nošķirtības, vientulības un pamestības situācijā arī tad, ja ar sirdskaiti miris kāds tuvs vai labi pazīstams cilvēks.

 Viss sākas bērnībā

Konkrētais iemesls bieži vien ir tikai pēdējais piliens, kas pārpildītam traukam liek plūst pāri malai, bet neirozes īstās saknes parasti meklējamas bērnībā. Lielākoties kardioneiroze piemeklē izlutinātus un nepatstāvīgus bērnus ar izteiktu atkarību no mātes.

Viņus burtiski vai plosa dažādas pretrunas: no vienas puses, pieķeršanās un alkas tikt samīļotam, no otras – vēlme būt patstāvīgam ar agresīviem izlēcieniem, uzmācīgas domas par šķiršanos. Cilvēks, kas cieš no kardiofobijas, gadiem ilgi dzīvo bailēs no šīs šķiršanās, tā arī nesaprotot, ka pats to grib un pats arī no tās baidās.

Kardiofobijas lēkme var sākties praktiski nemanāmi: ar sliktu dūšu, galvas reiboņiem, iekšēju nemieru, vieglu sirds sažņaugšanos. Taču reizēm smags stāvoklis iestājas uzreiz, kad tā vien šķiet, ka sirds grib izrauties no krūtīm, asinsspiediens paaugstinās un trūkst gaisa, ko elpot.

Lai gan līdz samaņas zudumam šāds stāvoklis nenoved, sajūtas nepavisam nav tās patīkamākās: sviedri plūst bezmaz aumaļām, reibst galva, viss ķermenis trīc un klāt pie visa – nepārvaramas bailes. Saslimušajam šķiet, ka viņa sirds burtiski pēc sekundes apstāsies un viņš gluži kā nopļauts nokritīs bez dzīvības.

Daži šādas spēcīgas uzbudinātības stāvoklī ir gatavi skriet un lūgt palīdzību vienalga uz kurieni un vienalga kam, lai tik viss beigtos labi. Ja baiļu lēkme uznākusi, braucot automašīnā, vadītājam obligāti jāapstājas.

 Ir jānomierinās

Parādoties ārstam vai jau tad, kad sasirgušais zina, ka viņš ir ceļā, uzbudinājums un bailes mazinās. Taču fobija turpina attīstīties: tagad saslimušais vairs ne tik ļoti baidās no jaunas sirdslēkmes un iespējamās nāves, bet gan no tā, ka atkal uznāks… bailes.

Akūtā gadījumā bieži palīdz tikai trankvilizatori. Farmakoloģiskie preparāti ir tikai papildu līdzekļi, bet noteicošā loma ir psihoterapijai. Un jo agrāk to sāk, jo labāk: tādējādi var ne tikai apturēt tālāku kardiofobijas attīstību, bet arī palīdzēt cilvēkam to pilnībā pārvarēt.

Starp citu, smagu sirds neirožu ārstēšanā būtisku vietu ieņem mājdzīvnieki.



 Jāārstē asinsvadu veģetatīvā distonija

Sirds neiroze ir viena no asinsvadu veģetatīvās distonijas izpausmēm, tāpēc tiek ārstēta tieši tāpat. Pirmām kārtām ieteicams lietot augus un to maisījumus, kam piemīt nomierinoša iedarbība.

* Aptiekā nopērkamā baldriānu tinktūra – pa 30–40 pilieniem 3–4 reizes dienā nelielā ūdens daudzumā.

* Korvalols (valokordīns) – pa 30–40 pilieniem, ja ir sāpes sirds apvidū, sirdsklauves, miega traucējumi.

* Peonijas tinktūra (nopērkama aptiekā) – pa 1 tējkarotei 3–4 reizes dienā (kurss – 1 mēnesis).

* Vilkābeles ekstrakts – pa 30 pilieniem 3–4 reizes dienā pirms ēšanas.

* Māteres tinktūra – pa 40–50 pilieniem, ja ir sāpes sirds apvidū, sirdsklauves un nervu satricinājums.



Ārstējot asinsvadu veģetatīvo distoniju, nevajadzētu aizmirst arī ūdensdziedniecību, norūdīšanos, vieglus fiziskus vingrojumus un pastaigas svaigā gaisā.

 Tautas medicīna iesaka

Ja asinsspiediens ir pazemināts

* Sirds neirozes gadījumā, ja ir pazemināts asinsspiediens, lieto žeņšeņa, leizejas, Ķīnas citronliānas un salpetrenes izvilkumu – pa 30 pilieniem 3 reizes dienā.

* Vispārējā stāvokļa uzlabošanai un asinsspiediena paaugstināšanai iesaka dzelteno kaķpēdiņu uzlējumu (1 ēdamkarote drogas un glāzi verdoša ūdens). Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā, kurss – 1 mēnesis.

* Helēniju ālantes sakņu novārījums. 30 g sasmalcināto sakņu aplej ar litru verdoša ūdens, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, tad izkāš. Dzer 1 mēnesi pa 1/3 glāzes 3–4 reizes dienā.

* Hipotoniķiem ļoti veselīgi ēst brokastīs diedzētus kviešu vai citu kultūru graudus, kā arī dzert sulu maisījumu, kas sastāv no 10 daļām burkānu un 6 daļām spinātu sulas. Vienā reizē pirms ēšanas izdzer 1/3 glāzes maisījuma.



Ja asinsspiediens paaugstināts

* Ieteicams māteru uzlējums: 2 ēdamkarotes drogas aplej ar 300 ml verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3–4 reizes dienā.

* Asinsspiediena pazemināšanai pagatavo melleņu, upeņu, aroniju un bārbeles ogu uzlējumu un dzer kā tēju. Labi palīdz arī citi augi un to maisījumi, ko lieto arteriālās hipertensijas gadījumā.

 

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kāpēc sirdij svarīgas omega-3 taukskābes? Kardiologu skaidrojums + receptes

Desmit paradumi, kas kaitē sirdij. Skaidro kardiologs Roberts Feders

Asinsvadu veģetatīvā distonija. Kādi dabas līdzekļi palīdz?

Kā veģetatīvā distonija ietekmē sirdi

Trūkst elpas, pārņem panika… Veģetatīvā distonija: risks, simptomi, ārstēšana