Skaistā un veselīgā aktinīdija. Ko dziedina dekoratīvā liāna?

07-10-2018

aktinidija
Aktinīdija ir dekoratīva liāna. Tā var sasniegt 15 metru garumu un savā dzimtenē Kuriļu salās, rāpjoties augšup pa koku stumbriem, nereti veido necaurejamu biežņu.

Aktīnīdija ir ne tikai neparasti skaista: tās augļi ir īsta C vitamīna noliktava – divās nelielas ērkšķogas lieluma ogās tā ir tikpat, cik veselā citronā.

Dziedniecībai izmanto lapas, jaunās saknes un augļus, kurus lieto gan svaigā, gan žāvētā veidā. Krājumiem aktinīdijas augļus ievāc pusgatavus un žāvē līdz 60 grādu temperatūrā.




Aktinīdijas preparātiem piemīt pretiekaisuma, asiņošanu apturoša, brūces dziedējoša, pretsāpju, atklepošanu veicinoša, vēdera izeju mīkstinoša, pretsēnīšu, pretcērmju, organismu stiprinoša, pretkariesa, vitamīnu, vielmaiņas procesus uzlabojoša iedarbība.

Pret cukura diabētu, avitaminozi: 2 ēdamkarotes svaigu sasmalcinātu lapu ieber termosā, aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš, līdzīgās daļās sajauc ar aktinīdijas ogu sulu un ūdeni un samaisa. Dzer pa 1/2–2/3 glāzes 2–3 reizes dienā ēdienreižu starplaikos.

Pret neiralģiju: 3 ēdamkarotes sasmalcinātu augļu ieber termosā, aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš, biezumus izspiež un dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Pret spēku izsīkumu, depresiju, nomāktību: līdzīgās daļās sajauc sasmalcinātas aktinīdijas un citronliānas lapas, ēdamkaroti maisījuma aplej ar 1,5 glāzēm verdoša ūdens, trauku apklāj ar dvieli, stundu nostādina, tad izkāš. Dzer kā tēju dienas laikā, atšķaidot ar ūdeni attiecībā 1:4.

Stenokardijas lēkmes novēršanai: izdzer 1/2–2/3 glāzes svaigi spiestas aktinīdijas augļu sulas.
Pret avitaminozi, mazasinību, asinsrites traucējumiem galvas smadzenēs, hronisku aizcietējumu: 3–4 reizes dienā ēdienreižu starplaikos apēd pusglāzi svaigu augļu.

Pret kuņģa un reimatisma sāpēm: 2–3 reizes dienā pirms ēšanas lieto 1/5 tējkarotes žāvētu un samaltu jauno sakņu pulvera, uzdzerot ūdeni.

Pret cērmēm: tukšā dūšā apēd 1–2 glāzes svaigu augļu.

Uzmanību! Svaigus augļus nav ieteicams lietot, ja ir gastrīta ar paaugstinātu skābes līmeni saasināšanās, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla. Lielās devās ogas nedrīkst ēst kolīta gadījumā un ja ir sakairināta zarnu trakta sindroms ar tam sekojošu diareju.