Aromātu burvība un noslēpums
Moriss Meterlings grāmatā par ziediem un to saprātu ožu nosaucis par visnoslēpumaināko no visām cilvēka maņām. Redze, dzirde, garša… tas viss nepieciešams, lai izdzīvotu. Bet oža, pēc filozofa domām, ir kaut kas vairāk. Līdzās praktiskajai misijai tā veic vēl citu, pirmajā mirklī šķietami bezmērķīgu. Taču šī bezmērķība ir pelnījusi, lai tai tiktu pievērsta uzmanība, jo tajā, visticamāk, slēpjas kāds skaists noslēpums…
Un tomēr – kādu labumu cilvēkam dod spēja uztvert smaržas? Pirmām kārtām tas ir papildu kanāls saskarsmei ar pasauli. Turklāt katram – individuāls. Ikviens cilvēks ar normālu redzi ierauga vienu un to pašu ainu, toties ziedi katram smaržo citādi. Aromātus mēs uztveram, pateicoties ožas receptoriem. Cilvēkam receptoru šūnu ir aptuveni 10 miljoni, trusim – 100, sunim – vairāk nekā 200 miljonu. Smaržīgās vielas, kas virmo gaisā, kairina šīs šūnas, no tām pa ožas nerviem informācija tiek novadīta smadzenēs, kas arī nosaka, ko īsti esam saoduši. Ja labi padomā, tā pat ir laime, ka mums šo receptoru šūnu ir 20 reižu mazāk nekā sunim, pretējā gadījumā mēs no informācijas pārbagātības vienkārši sajuktu prātā. Cilvēks smaržas uztver daudz sarežģītāk nekā suns: mūsu smadzenēs ožas receptoru darbības rezultātā veidojas vesela smaržu simfonija, reizumis tik smalka, ka no tās rodas mākslas darbs.
Viens no tiem, kurš mīlēja palutināt savu degunu ar smalkiem aromātiem, bija Mišels Monteņs. Iespējams, tieši šim nolūkam viņš bija ataudzējis ūsas, lai, pieskāries ar tām sasmaržotam cimdam, atlikušo dienas daļu sajustu patīkamo aromātu. Ir zināms arī, pēc kādiem principiem viņš piemeklēja sev dzīvesvietu: Monteņs necieta smagu, nepatīkamu gaisu. Netīrajā Parīzē viņam neklājās viegli, un arī mīļotajā Venēcijā dižo estētu mocīja stāvošā ūdens izgarojumi. Runājot par sievietēm, Monteņs, pārfrāzējot romiešu parunu, ar negaidītu askētismu paziņoja, ka “sieviete smaržo labi, ja viņa vispār smaržo”. Taču grūti noticēt, ka sasmaržoto kabatlakatiņu cienītājs bijis vienaldzīgs pret daiļā dzimuma parfimērijas aromātiem.
Kopš seniem laikiem dāmas pret aromātiem izturējušās kā pret neredzamām rotaslietām. Senajā Ēģiptē sievietes izmantoja smaržas, kas bija iegūtas no retiem augiem, kuriem, kā uzskatīja, piemita maģisks spēks. Visas, protams, nevarēja atļauties tādu greznību – niecīgs smaržu trauciņš maksāja tikpat, cik pussimts vergu. Diemžēl daudzas receptes pazudušas uz visiem laikiem, jo ēģiptiešu parfimēri, bīstoties no konkurences, nekad nenosauca augu un to atrašanās vietu īstos nosaukumus.
Indijā smaržas – tāpat kā apģērba krāsas un rotaslietu valkāšanas maniere – daudz ko varēja pavēstīt par pašu cilvēku, jo indieši smaržu kultūru mācījās no dzimšanas.
Mūsdienās indiešu smaržkociņus pārdod visā pasaulē. Taču diez vai visi eksotikas cienītāji izprot to vai citu aromātu nozīmi un ietekmi. Uz katru cilvēku šo smaržkociņu aromāti iedarbojas atšķirīgi: smarža, kas vienam nes veiksmi, citam var izpostīt dzīvi…
Šķir nākamo lapu un uzzini, kādi aromāti vislabāk piestāv katrai zodiaka zīmei!
Auns
(21. marts–20. aprīlis)
Egļu skuju smarža Aunu nomierina, padara jaunāku. Vērmeles un lavanda savalda viņa karsto raksturu, toties rozes smarža tiek uzskatīta par Aunam nepiemērotu.
Tomēr, ja Aunam iestājusies neveiksmju virkne, viņš var pamēģināt pakvēpināt telpās rožu aromātu.
Tas jādara vienu nedēļu, pirms miega, turklāt dilstošā mēnesī. Šī procedūra palīdzēs tikt galā ar nepatikšanām. Dilles, muskats un lilija provocē skandālus, bet sandala aromāts pretēji – lietišķajam Aunam ir ļoti labvēlīgs. Mārsils ātri atjauno fiziskos spēkus un atbrīvo no depresijas.
Vērsis
(21. aprīlis–20. maijs)
Visharmoniskākais aromāts Vērsim ir roze, jo dāvā veiksmi visā, ko vien viņš vēlas. Izops, mirte un sandals nomierina un atbrīvo no negatīvās enerģijas. Hronisku neveiksmju gadījumos Vēršiem ieteicamas mārsila un muskata smaržas, bet ne katru dienu.
Dilles, rozmarīns, paeglis, vērmeles un lavanda Vērsim ir nelabvēlīgas. Lilija modina maigumu un atsaucību, tā šīs zīmes skaistā dzimuma pārstāves padarot neatvairāmas.
Laimi un veiksmi Dvīņiem sniedz smaržkociņi, kas atjauno mentālo enerģiju: izops, rozmarīns, paeglis un dilles. Toties vērmeļu, egles un lavandas smaržas, neraugoties, ka tās palīdz atrisināt strīdus, ātri nogurdina. Mārsils nāk talkā konfliktsituācijās, taču bieži lietot šo aromātu nav ieteicamas. Priede un mirre risinās interesi pretējā dzimuma pārstāvī. Lilija paver nojausmas un intuīcijas spējas. Muskata un rozes aromāts ir labs tikai kritiskās situācijās, gluži tāpat arī sandals un mirte.
Vēzis
(21. jūnijs–20. jūlijs)
Nekas tā neaizsargā šīs zīmes pārstāvjus, kā ūdenslilijas aromāts. Priedes, lavandas, mārsila un egles smarža Vēzim ir nelabvēlīga. Par veiksmi personīgajā dzīvē rūpējas muskats un roze, bet sandals un mirte ir obligāti galvu reibinošas karjeras pavadoņi.
Lauva
(21. jūlijs–21. augusts)
Vairot spēkus zvēru ķēniņam palīdz izopa, mirres un priedes aromāts. Roze gādā par ģimenes labklājību, bet sandals, rozmarīns un dilles palīdzēs gūt atzinību lietišķajās aprindās. Starp citu, sandals Lauvas seksuālajām attiecībām piešķirs spilgtumu un novitāti.
Mirte nes patīkamas pārmaiņas dzīvē, bet egles, paegļa, lavandas, vērmeļu un lilijas smarža Lauvām ir labvēlīgas tikai noguruma un neveiksmju brīžos.
Jaunava
(22. augusts–23. septembris)
Šajā zīmē dzimušo cilvēku aura pieņem jebkuras smaržas, katru savā jomā. Mirres dāvā veiksmi mīlestībā, roze saglabā skaistumu un pievilcību, dilles aizsargā no ļaunas acs, bet vīraks attīra Jaunavas biolauku. Sandals un mirte sargā ģimenes laimi. Vērmeles atjauno emocionālo mieru, bet egle palīdz tikt galā ar slimībām. Rozmarīns pastiprina domas, paeglis garantē veiksmi zinātniskajā darbā, muskats piešķir mundrumu, bet vērmeles palīdz atbrīvoties no depresijas.
Svari
(24. septembris–23. oktobris)
Šajā zīmē dzimušajiem aromāti jālieto ļoti piesardzīgi, jo Svari ļoti jutīgi reaģē uz smaržām. Bez ierobežojumiem var izmantot vīraka, rozes, lavandas, egles un paegļa aromātu. Vīraks pasargās no noskauduma, to var nēsāt uz krūtīm kā aizsardzību pret ļaunu aci. Roze veicinās spēka pieplūdumu, egle pasargās no nepatikšanām, bet paeglis – no slimībām.
Skorpions
(24. oktobris–22. novembris)
Skorpions ir ļoti spēcīga zīme, tāpēc nekāda cita smarža, izņemot liliju, nav spējīga mainīt tās auru. Tikai lilija var piespiest Skorpionu atslābināties un iedziļināties savā iekšējā pasaulē.
Mirres, sandalu, priedi un muskatu var izmantot tikai spēka izsīkuma brīžos, lai nenodarītu kaitējumu veselībai. Krīzes situācijās rozes smarža Skorpionu pasargās no enerģētiskiem uzbrukumiem un padarīs neievainojamu. Sandals un mirte labvēlīgi ietekmē gan biznesu, gan personīgo dzīvi. Vērmeles, lavanda, paeglis un egle palīdz Skorpionam pieņemt pareizos lēmumus.
Strēlnieks
(23. novembris–20. decembris)
Uz Strēlnieku ļoti labvēlīgi iedarbojas smaržas, kas atjauno saikni ar dabas spēkiem: mirres, vīraks, izops, priede, sandals, mārsils un mirte. Sasniegt virsotni intelektuālajā jomā palīdz paeglis un rozmarīns. Roze akcentē dabas doto pievilcību, toties ar lilijas aromātu jābūt piesardzīgiem, tas der, ja gribas atslābināties, bet nekādā gadījumā to nedrīkst izmantot, risinot svarīgas problēmas.
Mežāzis
(21. decembris–19. janvāris)
Mežāzim veiksmi dod smaržas, kas pastiprina domas un atvēsina emocijas: vērmeles, lavanda, paeglis, rozmarīns un egle. Roze un muskats palīdz nostiprināt apņēmību un ticību saviem spēkiem, ka arī vairo Mežāža labklājību. Vīraks aizsargā ne tikai pašu Mežāzi, bet arī viņa ģimeni no negatīvajām enerģijām. Lilija modina paredzēšanas spējas un rosina iemīlēšanos. Mārsila aromāts piešķir spēku. Toties lietot muskata un priedes aromātu nav vēlams– tie tikai pastiprinās Mežāža spītību.
Ūdensvīrs
(20. janvāris–19. februāris)
Rozmarīns, paeglis, egle un vērmeles palīdz uzturēt garīgos spēkus un sniedz papildu aizsardzību. Sabiedriskās un lietišķās dzīves sfēru kontrolē sandals, muskats, roze un mirte, bet personīgajā dzīvē šie aromāti provocē kaislību uzliesmojumus. Lilija noskaņo Ūdensvīru uz dvēseliskām sarunām, dilles sargā no noskauduma, bet no neveiksmēm palīdz izkulties priede. Mārsils atjauno spēkus, lavanda padara dzīvi rāmu un mierīgu.
Zivis
(19. februāris–20. marts)
Šajā zīmē dzimušo veiksme ir tieši atkarīga no iekšējo spēku daudzuma. Viņu laimei labvēlīgs ir vīraks, mirres, mirte, sandals, roze un muskats. Sarežģītu jautājumu risināšanā palīdz egle, lavanda, paeglis un vērmeles. Turklāt visi šie aromāti paaugstina arī imunitāti pret slimībām.
Vīriešiem, kas dzimuši Zivju zīmē un ir nodarbināti fiziskā darbā, veiksmi nes mārsils, bet sievietēm šim mērķim labāk izmantot sandalu. Savukārt izops daudzām Zivīm atver paredzēšanas spējas, pastiprina intuīciju. Lilija stiprina pārliecību un ticību saviem spēkiem. Rozmarīns ne tikai vairo spēkus, bet palīdz izvairīties no daudzām dzīves kļūdām.