Kāds saista nogurumu ar depresiju un stresu, kāds cits – ar emocionālās izdegšanas sindromu. Taču nogurums agri vai vēlu piemeklē ikvienu, tāpēc nepieciešams zināt, kā tam pretoties.
Kāpēc mēs nogurstam?
Uzņemamies pārāk daudz. Lieki tēriņi, nevajadzīgs darbs, papildu saistības. Bet dažkārt vajag atpūsties pat no pozitīviem iespaidiem.
Cenšamies visu paspēt. Bet kad nepaspējam, tad ciešam no tā. Mēs cenšamies izpildīt visu maksimāli īsā laikā. Atpūsties piecu minūšu laikā, zaudēt svaru mēneša laikā, apgūt svešvalodu semestra laikā. Skrējiena ritms neparedz pauzes. Un tas ir vēl viens noguruma cēlonis, kuru mēs agrāk vai vēlāk sajūtam.
Mēs nenosakām prioritātes. Bieži vien mēs nesaprotam, kas patiešām ir svarīgi, bet ko var ignorēt. Ko vajag izpildīt, kaut asinis pa degunu tek, bet ko var atlikt līdz nākamajam gadam. Mums šķiet, ka viss ir vajadzīgs un svarīgs. Tas tā nav.
Mēs neprotam atpūsties. Šķiet, šajā ziņā viss sen jau ir skaidrs. Mēs nezin kāpēc nespējam atcerēties, ka sērfošana sociālajos tīklos nevar aizstāt pilnvērtīgu atpūtu, bet jebkādas ārpusdarba aktivitātes neaizvietos veselīgu miegu.
Ņemam visu tuvu pie sirds. Pat tad, kad tas uz mums neattiecas un par to varētu nepārdzīvot. Mēs esam neapturami un nenogurdināmi savos centienos pēc pilnības. Bet tā ir ilūzija.
1. Atzīstiet problēmas pastāvēšanu
“Esmu noguris, man nepieciešams atpūsties”. Lai cik dīvaini tas neizklausītos, pēc šiem vārdiem jums jau var kļūt labāk. Tā ir atzīšanās pašam sev un apzināts signāls par to, ka nepieciešams pārtraukums.
2. Uz laiku atbrīvojieties no ierastā ritma
Paņemiet atvaļinājumu vai vairākas brīvdienas. Uz laiku atsakieties no ierastā dzīvesveida. Izraujieties no apburtā loka “mājas-darbs-mājas” un atpūtieties kā nākas. Dodieties dabā, pavadiet laiku vienatnē vai vienkārši visu dienu atpūšaties gultā.
3. Nevainojiet sevi
Svarīgi ir saprast, ka nogurums,tas ir normāli. Tas, ka esat noguris, nenozīmē, ka nemīlat savu ģimeni vai darbu. Vienkārši jums nepieciešams laiks, lai atgūtos.
4. Atslābinieties
Pirms miega ieejiet karstā vannā ar lavandu, izdzeriet karstu tēju vai šokolādi, pārlasiet savas bērnības grāmatas vai mierīgi aprunājaties ar tuviem cilvēkiem. Turklāt jums var palīdzēt iemīļotā mūzika vai filmas. Par šīm lietām mēs bieži domājam un runājam. Tās patiešām palīdz.
5. Lūdziet palīdzību, ja jūtat nepieciešamību
Lūdziet savu tuvinieku vai draugu palīdzību. Iespējams, jums būs vajadzīgs kāds, kas pastāvīgi ir blakus, kāds, kas palīdzēs mājas darbos vai sastādīs kompāniju atvaļinājumā. Vienlaikus nav nekas slikts, ja vēlēsieties pabūt vienatnē.
6. Palīdziet citiem
Bieži tas ir lielisks veids attālināties no savām problēmām un uzzināt kaut ko jaunu. Palīdziet bērnu namam, veciem vai slimiem cilvēkiem. Pateicības gaisma viņu acīs padarīs jūs nedaudz laimīgāku, bet savas problēmas šķitīs niecīgas salīdzinājumā ar lielām bēdām. Arī aktīva palīdzība draugiem un tuviniekiem lieliski palīdzēs piemirst par savām nedienām.
7. Atrodiet jaunu aizraušanos
Sākumā izklausās komiski “Paņemt atvaļinājumu, lai sāktu nodarboties ar modelēšanu”. Taču – ja tas patiesi var palīdzēt, kāpēc gan nepamēģināt. Jūs varat izvēlēties jebkuru hobiju – sākot no izšūšanas un radiotehnikas – līdz programmēšanas kursiem un bloga rakstīšanai. Iespējams, šī aizraušanās ne tikai atbrīvos jūs no noguruma, bet arī kļūs par iemīļotu nodarbi visu atlikušo dzīvi.
8. Metiet sev izaicinājumu
Jūs varat vairāk un to zināt. Runa nav par mēģinājumiem turpināt ierasto dzīvi noguruma stāvoklī. Pamēģiniet novirzīt savu enerģiju uz kaut ko citu. Lai tas būtu jauns sporta veids vai aizraujošs ceļojums, senas ieceres īstenošana vai kaut kas, par ko jūs ilgi nevarējāt izšķirties. Jūs spēsiet. Un apziņa, ka jums viss izdevies, dos jums spēkus.
9. Atļaujiet sev nedaudz vairāk
Atvaļinājuma laikā atļaujiet sev neko nedarīt, īstenojiet mazas kaprīzes vai ko tādu, ko parasti neatļaujaties. Jums ir jānomierinās un mazāk jāpārdzīvo par visu, ko uz laiku atstājāt. Galvenais darboties saprāta robežās un atcerēties, ka jūsu uzdevums ir izkļūt no krīzes.
10. Atgriežaties dzīvē
Līdzko jūs sajutīsiet sevī pietiekami daudz spēka, atcerieties, ka jūs esat vajadzīgi pasaulei. Nogurums ir nenovēršams. Tas parādīsies laiku pa laikam. Kad jutīsiet, ka jums uzgūlusies nepanesama nasta, labāk atpūšaties. Saudzējiet sevi.
Avots: “lifehacker.ru”