Mikroelementa rezerves pieauguša cilvēka organismā ir 100–200 mg. Papildus katru dienu kopā ar uzturu nepieciešams uzņemt 2 mg, bet lielu slodžu gadījumā – līdz 3 mg vara. Nedaudz lielākas minerāla devas nepieciešamas cilvēkiem, kas sirgst ar sirds išēmisko slimību un pārcietuši miokarda infarktu.
Galvenie vara avoti
Varš meklējams dzīvnieku izcelsmes produktos: aitas un teļa gaļā (arī eksotiskajā kamieļu gaļā). Piemēram, 100 g aitas nieru ir 5 mg vara, bet tādā pašā daudzumā liellopa aknu – 3,8 mg vara. Bagātas ar varu ir arī jūras veltes: kalmāri, krabji, garneles, omāri, austeres.
Nedaudz vara organisms uzņem no zirņiem, pupiņām, riekstiem, kakao, svaigām sēnēm (apšu bekām, gailenēm, baravikām), citroniem, griķu un auzu putras, rupjmaizes, pilngraudu kviešu maizes. Varu satur arī daži ārstniecības augi: asinszāle, parastie pelašķi, raudene.
Kulinārās apstrādes procesā varš praktiski neizzūd. Taču organisms to neuzsūks, ja ēdienkartē līdzās varu saturošajiem produktiem būs piens, – to nepieļaus piena olbaltums kazeīns. Glāzi piena labāk izdzert stundu pirms vai stundu pēc maltītes.
Nākamajā lapā – kā izpaužas vara deficīts!