Tomātu laistīšana ar pelniem: kā un kāpēc barot tomātus nogatavošanās laikā

19-08-2023

Foto – Pixabay

Pieredzējuši saimnieki zina: lai iegūtu labu tomātu ražu, jāpieliek lielas pūles. Tā ir izvēlīga kultūra, un bez darba uz lielu ražu nav ko cerēt. Tāpēc, audzējot tomātus, ir svarīgi ievērot visus kopšanas posmus: laistīšanu, piesiešanu, apgriešanu, aizsardzību pret slimībām, barošanu un smidzināšanu.

Šobrīd runājam par ūdeni ar pelniem (koksnes pelniem). Tomātiem šādi mēslošanas līdzekļi ir īpaši noderīgi: tie bagātina augsni ar minerālvielām (bez slāpekļa, kas stimulē zaļmasas augšanu, un tas augustā vairs nav nepieciešams), uzlabo tās struktūru un kalpo kā laba sēnīšu slimību profilakse.

Turklāt pelni satur kāliju un mikroelementus, kas augļiem piešķir saldumu. Lai sagatavotu mēslojumu, pelnus (100 g) atšķaida spainī ar ūdeni (10 litri) un atstāj uz vienu dienu, lai šķīdums ievilktos. Ar iegūto sastāvu laista tomātus (zem katra krūma 1 litrs šķīduma).

Augustā īpaša uzmanība jāpievērš arī laistīšanas režīmam. Pārmērīgi sausa augsne kļūst par iemeslu lapu un tomātu nokalšanai, izraisa virsotnes puvi un plaisas uz gataviem augļiem.

Vidēji tomātus ieteicams mitrināt bagātīgi, bet ne pārāk bieži. Tomātus laistiet zem saknēm, pārliecinoties, ka ūdens nenokļūst uz stublājiem un lapām. Karstā saulē ūdens pilieni uz lapām darbojas kā lēcas, t. i., apdedzina augu.

Laistīšanai var izmantot lietus ūdeni vai siltu ūdeni. Katram augam katru nedēļu (un pat biežāk – ik pēc 4-5 dienām, ja nav lietus) nepieciešami vismaz 10 litri ūdens.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kā iegūt lielisku tomātu ražu. Trīs kļūdas, kuras nepieļaut audzēšanā!

Pienenes sakņu dārzam. Nešpetnā nezāle var darīt daudz laba!