Tremors jeb trīce. Kas vainīgs, kad jāsteidzas pie ārsta?

27-04-2018

tric_rokas
Kāpēc pēkšņi sāk trīcēt rokas vai kājas? No pārpūles, izbīļa, stresa? Bieži tā tiešām mēdz būt, taču ir vēl arī citi iemesli.

Pārpūlējušies muskuļi
Roku un kāju tremors (trīce) rodas fiziskas pārpūles gadījumā. Turklāt jo sliktāk cilvēks ir fiziski sagatavots, jo nepierastākas organismam ir fiziskās slodzes, jo lielākas iespējas, ka sāksies tremors. Protams, šādos gadījumos nekāda ārstēšana nav nepieciešama, tikai jāatpūšas, un tremors pāries pats no sevis. Uztraukumam nav pamata arī tad, ja tremoru izraisījis stress vai izbīlis.

Distonija, diabēts, pankreatīts
Roku trīcei cēloņu ir ļoti daudz, piemēram, krasa cukura līmeņa samazināšanās asinīs diabēta, pankreatīta gadījumā. Uz asinsvadu veģetatīvās distonijas fona, īpaši lielu baiļu (panikas lēkmes) reizēs, novājinātas nervu sistēmas un spēcīga satraukuma gadījumā delnu trīci viegli novērš atbilstīgie antidepresanti (kurš tieši, to katrā konkrētā gadījumā ieteiks ārsts). Savukārt tautas medicīna iesaka šādu līdzekli:

* sajauc žāvētus vilkābeles ziedus, māteres un dumbrāju zaķpēdiņu lakstus (pa 1,5 ēdamkarotēm no katra) un pusēdamkaroti ārstniecības kumelīšu. Vienu ēdamkaroti sasmalcinātā maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, 2 stundas nostādina siltā vietā, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā pēc ēšanas.
Nomierinoša iedarbība uz nervu sistēmu ir arī salvijai:
* ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, 45 minūtes nostādina siltā vietā, tad izkāš un lieto pa 1/4 glāzes 3 reizes dienā.

Kad iet pie ārsta?
Ja rokas trīc pēc katras ķildas ģimenē vai arī tremors periodiski atkārtojas (īpaši miera stāvoklī), tas jau ir nopietns iemesls vizītei pie ārsta, jo var būt kādas citas, daudz nopietnākas slimības izpausme.

Jebkurā gadījumā lielāka uzmanība jāpievērš veselībai un jāsāk ar pašu vienkāršāko: atpūtu, elementāru dienas režīma ievērošanu, pastaigām, viegliem fiziskiem vingrojumiem. Alkohola un nekontrolēta tablešu lietošana nav pieļaujama, jo tie paši par sevi var izprovocēt tremoru.

Ārstēšanas kurss jāpapildina ar speciāliem vingrojumiem rokām, kas trenē muskuļus un uzlabo asinsriti.
Ieteicama arī pirkstu masāža.

Saindēšanās ar alkoholu un medikamentiem
Rokas var trīcēt, ja notikusi saindēšanās ar alkoholu vai medikamentiem. Alkohola izraisītais tremors parasti pāriet 20 minūtes pēc kārtējā “mēriņa”, taču organisma intoksikāciju tas tikai pastiprina.

Tremoru var izraisīt arī nekontrolēta nomierinošo līdzekļu lietošana. Pierādīts, ka neapdomīga aizraušanās ar zālēm var izraisīt ne tikai tremoru, bet arī Pārkinsona slimību. Līdz tādam stāvoklim labāk sevi nenovest.