Trīs produkti, kurus mazgāt, un trīs, kurus mazgāt nedrīkst. Vairākums cilvēku dara otrādi!

09-12-2017

vista_darzeni

Mūs jau kopš bērnības mācīja mazgāt rokas un visus produktus. Līdz pat šim brīdim vairākums ir pārliecināti, ka dara pareizi, mazgājot produktus pirms gatavošanas vai ēšanas. Tomēr izrādās, ka, mazgājot dažus no tiem, varam veselībai drīzāk kaitēt, nekā palīdzēt.

Nekad nemazgā!

1. Vistu
Daudzi uzskata, ka pirms gatavošanas gaļa jānomazgā zem tekoša ūdens, lai tajā nebūtu baktēriju. Bet patiesība, paliekot vistu zem ūdens krāna vai bļodā ar ūdeni, baktērijas netiek noskalotas, toties izlietne, trauki un darba virsma tiek piesārņotas.

Vistas gaļā visbiežāk sastopamā baktērija ir salmonella, kas var izraisīt caureju, augstu temperatūru un vēdera sāpes. Šie simptomi var turpināties četras līdz septiņas dienas. Visas vistas gaļā esošās baktērijas iet bojā 165 grādu temperatūrā, tāpēc mazgāt to nav jēgas.

2. Olas
Olas no vistu fabrikas ir pārklātas ar aizsargkārtiņu, kas izolē baktērijas un novērš to izplatīšanos uz citiem produktiem. Tāpēc veikalā pirktas olas nekad nevajag mazgāt.

3. Zivis
Tāpat kā ar vistu – mazgāšana baktērijas nenogalina, bet, tieši otrādi, veicina to nokļūšanu uz citām virsmām.

Noteikti jāmazgā!

1. Burciņas pirms atvēršanas
Nekad never vaļā konservus, tos iepriekš nenomazgājot! Uz to vāciņiem var būt liela putekļu un mikroorganismu kārta, pat ja tie nav saskatāmi ar neapbruņotu aci. Atverot burku, nevēlamas vielas var nokļūt ēdienā un izraisīt saindēšanos un helmintozes.

Ja iespējams un piemēroti, der noskalot arī konservētos produktus, lai atbrīvotos no konservantiem, kas izmantoti pagatavošanā.

2. Augļi un dārzeņi ar ēdamu miziņu
Šo lietu gan mums mācīja jau bērnībā! Ļoti svarīgi rūpīgi nomazgāt dārzeņus un augļus. Tā ne tikai nomazgā baktērijas, bet arī konservantus, ar kuriem bieži apstrādā produktus lielveikalos, lai tie ilgāk saglabātos svaigi.

Svarīgi arī tos noslaucīt sausus ar papīra dvieli.

3. Augļi un dārzeņi ar neēdamu miziņu
Rūpīgi jānomazgā arī banānus, melones, citronus un apelsīnus. Uz to miziņas esošās baktērijas griežot var nokļūt augā mīkstumā. Tāpat jātur tīras visas darba virsmas un galdus.