Tūlīt viss ziedēs, un klāt būs alerģija! Kā sev palīdzēt?

18-04-2018

alergija
Dabas svaigais zaļums, ievu un ceriņu smarža – tas viss cilvēkus priecē. Taču diemžēl ne visus. Atnākot pavasarim, miljoniem ar alerģiju sirgstošo sāk bezmaz vai bez apstājas šķaudīt, šņaukāties un runāt “pēc franču modes”. Citiem vārdiem sakot – līdz ar pavasari viņiem sākas ciešanu laiks. Kā pasargāt sevi no augiem provocētājiem vai vismaz atvieglot alerģijas simptomus?

Vairākums ļaužu ir pakļauti alerģijai visu gadu, taču pavasarī šī kaite saasinās pilnīgi visiem alerģētiķiem. Dzīvot no alergēniem sterilā vidē ir neiespējami, toties var izmantot dabas receptes, lai atvieglotu alerģijas izpausmes.

 Aizdomās tiek turēti visi

No sezonas iesnām cieš aptuveni 20% attīstīto valstu iedzīvotāju. Bez iesnām alerģija var izraisīt kņudēšanu un niezi degunā, aukslējās, ausīs, arī konjunktivītu. Hroniskie rinīti ar laiku var pāriet astmā – iekaisuma raksturs astmas un alerģijas gadījumā ir vienāds.

Ar alerģiju sirgstošo skaits pēdējos gados strauji pieaug. Mediķiem nav īsti skaidrs,  kāpēc tā notiek, taču jau tagad var droši apgalvot, ka ar ģenētiku tam nav nekādas saistības. Toties “aizdomās turamo” sarakstā ir iekļauts apkārtējās vides piesārņojums, pastiprinātā antibiotiku lietošana, augstais stresa līmenis.

Kas ir pats spēcīgākais kairinātājs alerģētiķis? Nav grūti uzminēt, ka tie ir ziedputekšņi.

Antiķermenis – pret ķermeni

Koki sāk ziedēt agri pavasarī, un gaisu piepilda to putekšņi, kurus vējš iznēsā pat desmitiem kilometru tālu. Pēc tam – pavasara nogalē un vasaras sākumā – sāk ziedēt dažādi augi un, nododot stafeti cits citam, turpina to darīt līdz pat septembrim. Turklāt daudzi alerģētiķi ir jutīgi arī pret citiem kairinātājiem, to skaitā pret sīkām netīrumu daļiņām un putekļiem. Tāpēc, ja cilvēks ir pakļauts vienam alergēnam, uz viņu iedarbosies arī citi.

Kas notiek alerģētiķa organismā pēc putekļainu bēniņu apmeklējuma vai pastaigas gar ziedošu pļavu? Atbildot uz alergēna izraisīto kairinājumu, imūnsistēma ieņem “kaujas gatavības” pozīciju: sāk izstrādāt speciālus antiķermenīšus – IgE. Antiķermenīši IgE ir apbruņoti ar baltajām asins šūnām, kas atrodas degunā, plakstiņos, plaušās. Alergēnam ilgstoši iedarbojoties, antiķermenīši liek šīm šūnām producēt ķīmiskus “vidutājus” – histamīnus un leikopēnus. Tie arī ir galvenie vaininieki, kas izraisa uztūkumu, liek cilvēkam šķaudīt un staigāt pilošu degunu vai asarojošām acīm.



Trīs padomi alerģētiķiem

  1. Pats vienkāršākais veids, kā izvairīties no visām minētajām nepatikšanām, protams, ir nenonākt kontaktā ar alergēnu. No pulksten 10 līdz 16, kad alerģiju izraisošo augu ziedputekšņu koncentrācija gaisā ir maksimāla, iespēju robežās no mājas laukā labāk neiet. Drošāk uzturēties telpās.
  2. Gadījumā ja telpas nācās atstāt, pēc atgriešanās mājās jāpārģērbjas un jāieiet dušā, jo ziedputekšņi var būt nosēdušies uz ādas un matiem.
  3. Uzturoties mājās, jācenšas samazināt gaisa mirumu telpās, jo putekļu daļiņas īpaši bīstamas ir tieši mitrā vidē. Optimāls variants ir, ja gaisa mitrums telpā ir mazāks par 50 procentiem.

Palīgi

Nazālie kortikosteroīdi – pretiekaisuma līdzekļi, kas novērš alerģiskā rinīta simptomus.

Leikotriēna modifikatori – bloķē iekaisumu un hiperēmiju izraisošo substanču iedarbību. Astmas ārstēšanai tiek izmantots jau sen, pēdējā laikā praktizē arī pret alerģisko rinītu.

Antiķermenīši IgE – jaunākā ārstēšanas metode, vērsta uz alerģiskās reakcijas ķēdes, ko mēdz dēvēt arī par “alerģisko kaskādi”, pārraušanu.

Imūnterapija – labi zināma un gana efektīva metode cīņā pret alerģiju.

Akupunktūra – spēj novērst visus alerģijas simptomus. Labi sader ar ķīniešu tradicionālajām fitoreceptēm.

Izvēle

Antihistamīnu preparāti

Palīdz, ja alerģija ir vieglā formā. Ieteicams izvēlēties līdzekli bez sedatīva efekta.

Līdzekļi pret uztūkumu

Tos iesaka pret aizliktu degunu. Orālajiem pretuztūkuma līdzekļiem mēdz būt blaknes – tie izraisa bezmiegu un paaugstina asinsspiedienu. Lokālajiem līdzekļiem (nazālajiem sprejiem) blakņu nav, taču pēc 3–4 dienu aktīvas lietošanas tūsku var izraisīt pats preparāts.

Kromolīnnātrijs

Momentānas iedarbības stabilizējošs preparāts. Pārtrauc histamīna sintēzi.

Deguna skalošana ar sālsūdeni

Nomierina sakairināto gļotādu – izskalo ziedputekšņus un atvieglo stāvokli. Uz glāzi silta ūdens ņem 1/4 tējkarotes sāls un tikpat sodas.

Ārstniecības augi

Pret sezonas alerģiju var palīdzēt melnais plūškoks un nātre. Uz glāzi ūdens ņem pa 1 tējkarotei no katra auga. Lieto 3 mēnešus katru dienu.

C vitamīns

Stiprina imūnsistēmu. 1000 mg dienā minimizē visu veidu alerģiju simptomus.

Homeopātija

Pret pilošu degunu palīdz allium sērs, pret šķavām – arsenic iodide, pret acu asarošanu – euphrasia, pret kņudēšanu kaklā – sabadilla.

Uzturs

Ieteicama diēta ar zemu nātrija saturu, bet bagātu ar omega-3 taukskābēm.

Atpūta

Stress pastiprina alergēnu iedarbību. Jācenšas mazāk nervozēt, vairāk klausīties labu mūziku, pievērsties meditācijai un jogai.