Uzmanību, vecāki! Mazuļa dzirdes tests – kam jāpievērš uzmanība?

29-11-2018

mazulis
Mūsu dzirdes spējas ir tikpat individuālas kā pirkstu nospiedumi. Apmēram 10% gadījumu zaudētu dzirdi iespējams izārstēt. Pārējos 90% ar mūsdienu tehnoloģijām dzirdi iespējams koriģēt. Taču dzirdes aparātam jābūt kvalitatīvam un noskaņotam (noregulētam) atbilstīgi konkrētā pacienta vajadzībām. Pretējā gadījumā, ja tas darbosies vienkārši kā pastiprinātājs, dzirdes noārdīšanās notiks vēl straujāk.

Jaunākie sasniegumi šajā jomā ir digitālie aparāti, kurus dēvē arī par datoru ausī. Dzirdes aparātam jāstrādā bez trokšņa, precīzi, saprotami, skaidri atskaņojot vārdus, mūziku, apkārtējos trokšņus, neizraisot ausī nepatīkamas sajūtas. Visbeidzot tam jābūt neuzkrītošam un elegantam.

Aparāts var tikt novietots aiz auss, ausī vai dziļi dzirdes kanālā. Pašreiz pieejamie modeļi ir pietiekami jutīgi, lai ļautu sadzirdēt čukstus izteiktus vārdus. Skaņas signāli, ko uztver mikrofons, tiek pārveidoti digitālajā kodā, dati nokļūst miniatūrā datorā, kur tiek attīrīti, apstrādāti un visās skaņu frekvencēs attiecīgi bojāta konkrētā pacienta dzirdei pastiprināti.

Tieši speciālie filtri ļauj samazināt apkārtējā fona troksni un precīzi no tā izdalīt un fiksēt dažādas derīgās skaņas. Aparāts ir pilnībā automatizēts, tas nav kaut kādā veidā pašam jāregulē.

Pareizi piemeklēts aparāts ne tikai palīdz novērst dzirdes traucējumus, bet arī maina psiholoģisko noskaņojumu.

Cilvēks beidz izjust sasprindzinājumu, lai kaut ko sadzirdētu. Turklāt tiek stimulēti dzirdes nervi un to galvas smadzeņu daļas darbība, kas atbildīga par dzirdi.

Pētījumi liecina, ka sestajai daļai cilvēku ir viena vai cita veida dzirdes traucējumi. Ļaudīm jāzina, ka viņiem iespējams saņemt reālu palīdzību. Dzīve skaņu pasaulē nav vienkārša, taču burvīga.

Vecāku ievērībai!
Uzmanība jāpievērš šādām lietām.
* Vai bērns mūža pirmajās 2–3 nedēļās satrūkstas no skaļām skaņām.

* Vai šajā vecumā novērojams, ka mazulis sastingst, reaģējot uz balsi.

* Vai mēnesi vecs mazulis pagriež galviņu mātes balss virzienā (ja viņa atrodas aiz muguras).

* Vai 1–3 mēnešus vecs bērns kļūst mundrāks, izdzirdējis mātes balsi.

* Vai 4 mēnešu vecumā viņš pagriež galvu uz grabulīša vai balss pusi.

* Vai 1–6 mēnešus vecs mazulis ar kliedzienu vai plaši ieplestu skatienu reaģē uz asām skaņām.

* Vai mazulis gūgina 2–4 mēnešu vecumā, un vai vēlākajās nedēļās vērojams progress viņa izdoto skaņu paletē.

* Vai mazuļa balsī manāmas emocionālas izmaiņas, ieraugot vecākus.

* Vai guļošs bērns reaģē uz skaļiem trokšņiem vai balsīm.

* Vai 8–10 mēnešu vecumā bērna leksikā dzirdamas jaunas skaņas.

Ja tā nav, par saviem novērojumiem obligāti jāpastāsta pediatram un jālūdz veikt dzirdes diagnostiku, lai novērstu iespējamo saslimšanu.