Vai kafija var palīdzēt zema asinsspiediena gadījumā? Mīti un patiesība

12-02-2024

Foto – Pixabay

Rīta rituāls – aromātiskas kafijas tasīte ir kļuvusi par neatņemamu daudzu cilvēku dzīves sastāvdaļu. Tiek uzskatīts, ka šim dzērienam piemīt brīnumainas īpašības, tas var pamodināt un sniegt enerģijas lādiņu visai dienai. Bet kāda ir tā ietekme uz cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu, ko dēvē par hipotoniju? Vai kafija palīdz viņiem paaugstināt asinsspiedienu, vai, gluži pretēji, kaitē?

Kā kofeīns ietekmē organismu

Kofeīns, ko satur kafija, ir viena no galvenajām sastāvdaļām, kas iedarbojas uz organismu. Tas stimulē centrālo nervu sistēmu, paātrina vielmaiņu un palielina smadzeņu darbību. Cilvēkiem ar hipotensiju tas var nozīmēt gaidītu mundruma un asinsvadu tonusa paaugstināšanos.

Vai kafija palīdzēs zema asinsspiediena gadījumā

Kardiologi apstiprina, ka kafijas dzeršana patiešām var palīdzēt cilvēkiem ar hipotensiju, uzmundrinot viņus. Tas notiek, paātrinot vielmaiņu, uzlabojot elpošanas funkciju un palielinot skābes sekrēcijas ātrumu kuņģī.

Zinātniskie pētījumi apstiprina, ka mērena kofeīna daudzuma lietošana var izraisīt asinsspiediena paaugstināšanos.

Saskaņā ar 34 zinātniskajiem darbiem, izdzerot vienu līdz divas tasītes kafijas dienā, var palielināt sistolisko (augšējo) asinsspiedienu par 8 mmHg un diastolisko (apakšējo) par 6 mmHg, kas liecina par tā efektivitāti šajā ziņā.

Tomēr jāņem vērā devas: dienā izdzerot vairāk nekā 250-300 ml kafijas, tas var negatīvi ietekmēt organismu.



Kafijas lietošanas mīnusi

Jāņem vērā arī iespējamā negatīvā ietekme, ko var radīt pārmērīgs kafijas patēriņš. Pārmērīgs patēriņš var izraisīt dažādas problēmas, piemēram, kofeīna nepanesību, atkarību no kofeīna un svarīgu mikroelementu trūkumu organismā. Hipotensīviem cilvēkiem var rasties arī nevēlamas reakcijas, piemēram, tahikardija un aritmija.

Lai no kafijas gūtu maksimālu labumu un samazinātu iespējamos riskus, hipotensīviem cilvēkiem jāievēro vienkārši noteikumi. Ir svarīgi nepārsniegt ieteiktās devas, lietot tīru kafiju bez pievienotā cukura un piena un izvairīties no tās dzeršanas pirms gulētiešanas, lai netraucētu miega ritmu.

Rezumējot, mērena kafijas lietošana var būt noderīgs līdzeklis asinsspiediena paaugstināšanai hipotensīviem cilvēkiem un vispārējās veselības uzlabošanai. Tomēr, tāpat kā lietojot jebkuru citu produktu, ir svarīgi ievērot noteikto mēru un ieklausīties sava organisma reakcijā.



LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Ābols vai kafija: uztura speciālisti skaidro, ar ko labāk sākt rītu

Kādas garšvielas var pievienot kafijai? Ārprāts, pat sāli un ķiplokus!

Lai nesāpētu galva: kadiķogu tēja, kafija ar citronu, punktu masāža