Vai zināji? Vienkāršs rokasspiediens daudz pasaka par raksturu!

26-07-2018

rokasspiediens

Vai esat pievērsuši uzmanību, kā, gribot sasveicināties, cilvēks pasniedz jums roku? Psihologi apgalvo, ka pat pēc plaukstas virziena var pateikt, uz kādām attiecībām cilvēks ir noskaņots. Apgūstot žestu valodu, rokasspiediens var daudz ko pastāstīt par cilvēka raksturu, viņa temperamentu.

To vai citu svešvalodu mācījies ir katrs, vismaz skolas laikā. Taču, lai cilvēki kaut necik spētu komunicēties, pastāv viena starptautiska valoda, kas visiem pieejama un saprotama, un tā ir – žestu, mīmikas un cilvēka ķermeņa kustību valoda. Psihologi noskaidrojuši, ka komunicēšanās procesā 80% informācijas tiek pasniegta neverbālās izteiksmēs un tikai 20% ietērpti vārdos.

Ķermeņa kustības valodas īpatnība ir tā, ka tās izpausmi nosaka mūsu zemapziņas impulsi. Citiem vārdiem sakot, gribam to vai ne, bet mūsu ķermenis reizēm runā daudz daiļrunīgāk par vārdiem. Savukārt tas, ka nepastāv iespējas šos impulsus pielāgot un koriģēt, ļauj šai valodai uzticēties vairāk nekā verbāli paustajam.

Bruņinieku cīņu atbalss
Pētnieki apgalvo, ka rokasspiediens – simboliskais sveiciena žests – radies kareivīgajos senlaikos. Parādot atklātas plaukstas, tālie senči tā demonstrēja, ka atnākuši ar mieru un bez ieročiem.

Populārs rokasspiediens bija arī bruņinieku turnīru laikos. Kad divcīņa ieilga un bija skaidrs, ka pretinieku spēks ir līdzīgs, viņi satuvojās, lai apspriestu mierīgu cīņas iznākumu. Piejājuši viens otram klāt, bruņinieki pastiepa rokas spiedienam un turēja tās satvertas līdz pat pārrunu beigām, tā aizsargājot sevi no iespējamas slēptas ļaunprātības, ko varētu perināt pretinieks. Tāpēc šāds sveiciena veids ir populārs arī šodien, īpaši vīriešu vidū.

Nepārkāpjot protokolu
Nevienam no mums neienāks prātā doma, ka, satiekoties pasaules valstu līderiem, viņi varētu atļauties paust klaju nepatiku pret kolēģiem. Kā nekā viņi taču ne tik daudz pārstāv sevi, cik savu valsti, tāpēc viņu komunicēšanās izceļas ar īpašu toleranci un cieņu. Diemžēl viss nav tik viennozīmīgi.

Ar ko sākas jebkura tikšanās? Protams, ar rokasspiedienu. Kas gan tajā varētu būt tik īpašs? Un tomēr.

Tieši rokasspiediena forma jau pirmajās tikšanās minūtēs nosaka valsts vadītāja vai diplomāta attieksmi pret savu sarunu partneri. Roku taču var paspiest dažādi.

Ja rokasspiediena laikā cilvēki, kas sasveicinās, paliek līdzīgā stāvoklī, tas nozīmē: “Mēs esam partneri.” Savas īpašās attieksmes un atklātuma paušanai daži politiķi izmanto rokasspiedienu, kas nosaukts par “cimdu”, proti, tas, kurš sarunu biedru sagaida, satver viņa roku ar abām savām rokām.

Ja tikšanās saimnieks nolēmis demonstrēt savu pārākumu, viņš parasto rokasspiedienu pārvērš dominējošā un izdara to, pagriežot savu delnu tā, lai tā atrastos virspusē.

Aizsardzības paņēmieni
Pieņemsim, ka pirmo reizi tiekaties ar kādu cilvēku un sveicat viens otru ar parastu rokasspiedienu. Pēc šīs sasveicināšanās jūs jau uzreiz varat paredzēt iespējamās savstarpējās attiecības: partnera pārākums (“Šis cilvēks cenšas izdarīt uz mani spiedienu. Ar viņu jābūt piesardzīgākam.”), viņa piekāpību (“Viņš darīs tā, kā gribēšu es.”) vai vienlīdzību (“Mēs sapratīsimies.”). Šī informācija tiek nodota neapzināti, taču pēc zināma treniņa un mērķtiecīga tā vai cita rokasspiediena izmantošanas pastāv iespēja tieši ietekmēt tikšanās rezultātu.

Piemēram, lai atbruņotu valdonīgu partneri, eksistē speciāls paņēmiens, kas dod iespēju pārņemt iniciatīvu savās rokās, tikai dažas kustības jāapgūst jau laikus. Kad jūs saņemat partnera roku, ar kreiso kāju pasperiet soli uz priekšu. Tā viņam tiks atņemta iespēja iekāpt jūsu privātajā zonā, toties jūs būsiet iekāpis viņa intīmajā teritorijā. Šī taktika ļaus izlīdzināt roku stāvokli vai arī pagriezt otra cilvēka roku piekāpīgā rokasspiedienā. Un vēl tas dos jums iespēju kļūt par stāvokļa noteicēju.

Runājošā plauksta
Kopš seniem laikiem atklāta plauksta asociējas ar atklātību, padevību un uzticēšanos. Zvērests tiek dots, vai nu uzliekot roku uz sirds, vai arī paceļot roku ar atklātu plaukstu. Pats labākais veids uzzināt, vai cilvēks konkrētajā brīdī ar jums ir godīgs, ir – pavērot viņa plaukstu stāvokli.

Piemēram, kad cilvēks ir pilnīgi atklāts, viņš pastiepj pretī vienu vai abas rokas ar plaukstām uz augšu. Ņemiet arī vērā, ka atklātas sarunas laikā plaukstas vienmēr ir pilnībā vai daļēji atklātas. Tāpat kā visi citi ķermeņa valodas žesti, arī šis ir absolūti neapzināts, kas demonstrē, ka sarunu biedrs konkrētajā brīdī runā patiesību. Ja cilvēks cenšas kaut ko noslēpt, viņš sarunas laikā centīsies rokas paslēpt kabatās, turēs tās ar plaukstām uz leju, uzliktu vienu otrai vai savilktas dūrē.

Valdonīgie un stiprie
Rokasspiediena laikā mēs vienmēr pagūstam sajust, cik dažādas ir cilvēku rokas. Tad nu, lūk, izrādās, ka pēc rokām var spriest arī par cilvēka temperamentu. Piemēram, sangviniķiem ir karstas un sausas rokas, holeriķiem – karstas un miklas. Vairumam flegmatiķu rokas ir aukstas un sausas, bet melanholiķiem – aukstas un miklas.

Par cilvēka raksturu daudz var pastāstīt arī pats rokasspiediens. Daudzi zina, ka spēcīgs rokasspiediens raksturīgs enerģiskiem cilvēkiem, bet vājš – cilvēkam, kam mīksta daba vai trūkst gribasspēka. Taču tas vēl nav viss. Piemēram, agresīvs rokasspiediens raksturīgs valdonīgiem vīriešiem, kuri vienmēr ir rokasspiediena iniciatori un ar žestu, kad plauksta pavērsta uz leju, liek otram pakļauties. Šāda tipa cilvēkiem raksturīgs rokasspiediens – no augšpuses aptvert otra cilvēka delnas pamatni un viņa roku pakratīt.

Nevis saliektas, bet iztaisnotas rokas paspiešana raksturīga cilvēkam, kam ir nosliece uz agresīvu rīcību. Galvenais šāda rokasspiediena uzdevums ir – saglabāt distanci un neļaut sarunu biedram ienākt viņa intīmajā zonā. Starp citu, šāda rokas pasniegšana raksturīga lauku ļaudīm. Taču ne tāpēc, ka viņi ir agresīvi, bet gan – viņu intīmā zona ir daudz lielāka nekā pilsētniekiem.

Maigie un kautrīgie
Ja roku paspiež tikai ar pirkstu galiem, tas norāda, ka cilvēks ir nedrošs, nav par sevi pārliecināts. Tāpat kā iepriekšējā gadījumā, šāda rokasspiediena mērķis ir turēt partnera roku sev ērtā attālumā. Taču vieglam rokasspiedienam var būt arī cits skaidrojums. Proti, ja paspiežat roku, tikai viegli pieskaroties ar pirkstiem, tas var nozīmēt, ka esat ļoti jūtīga, emocionāla būtne un citu cilvēku problēmas pārdzīvojat spēcīgāk nekā savējās.

Nereti bezkaislīgs rokasspiediens norāda, ka cilvēkam absolūti nav rakstura. Lietišķu tikšanos laikā jāseko ne tikai citiem, bet arī sev. Un no šādiem rokasspiedieniem jāizvairās, jo tie asociējas ar pieskaršanos kaut kam inertam, nedzīvam. Taču jāņem vērā, ka ķirurgi, aktieri, mākslinieki un muzikanti, kuriem ļoti svarīgi, lai rokas būtu jutīgas, parast apmainās ar šādiem neizteiksmīgiem rokasspiedieniem.

Kāds esat jūs?
Japāņi uzskata, ka roka atspoguļo cilvēka dvēseli. Tādējādi rokasspiediens, ko izdara ar abām rokām, nozīmē, ka jūtas nāk no visas sirds. Turklāt jāpievērš uzmanība, kur tiek novietota kreisā roka: ja uz elkoņa vai pleca, tas pauž vēl vairāk jūtu nekā apņemot delnas pamatni.

Ja aizturat otra cilvēka roku ilgāk, nekā pieņemts vieglam rokasspiedienam, var teikt, ka esat jūtīga būtne, kurai ciešāki kontakti ar citiem ir patīkami. Tādi cilvēki ir mīloši un uzticami draugi.

Ja nekad nepastiepjat roku spiedienam, tas norāda, ka esat kautrīgs, nekomunikabls cilvēks, ka nevēlaties būt atklāts. Jums ir grūti nodibināt draudzīgas attiecības, bet, ja tādas izveidojušās, esat ļoti uzticams draugs.

Un vēl. Psihologi uzskata, ka cilvēkiem, kuri sasveicinoties izvairās pieskarties citiem, nepiemīt nepieciešamā elastība, viņi nespēj atbrīvoties un jūt spēcīgu iekšēju nemieru. Savukārt cilvēki, kuriem netīk, ka viņiem pieskaras, bērnībā bijuši pakļauti fiziskai vai morālai vardarbībai, un tā ir viņu reakcija uz tolaik pārdzīvotajām traumām.