Aromterapija ir reizē māksla un zinātne – par ekstraktu eļļu izmantošanu veselībai un skaistumam.
Ir daudz veidu, kā izmantot aromterapijas iespējas. Visplašāk lietotā ir ekstraktu eļļu izkliedēšana, piepildot gaisu ar to aromātu.
Vienkāršs un drošs veids ir izmantot parastu salveti. Pāris pilienu aromātiskās eļļas uzpilina uz salvetes un uz nakti noliek blakus, lai tā būtu netālu no spilvena. Aromāts palīdzēs nomierināt satraukto prātu, atvieglos elpošanu un pat veidos gulēšanas ieradumus.
Īpaši nomierinoša ir lavanda. Tās aromāts ieteicams zīdaiņiem un maziem bērniem.
Lai ekstraktu eļļu izgarojumi nonāktu asinīs, efektīva metode ir to tvaiku ieelpošana. Inhalācijas ir noderīgas, lai ārstētu saaukstēšanos, iesnas un gripu.
Pievienojot verdošam ūdenim pāris pilienu tējaskoka vai eikalipta eļļas un ieelpojot radušos tvaiku, tas mīkstinās elpvadus un mazinās to pietūkumu.
Gandrīz visām eļļām piemīt baktericīdas īpašības, bet dažas no tām iedarbojas arī pret vīrusiem. Tādējādi, ieelpojot tvaikus, tiek stiprināta imūnsistēma un nonāvēti kaitīgie mikroorganismi.
Eļļas izgarojumu izplatīšanā var izmantot arī sveces, iepilinot pāris pilienu karstajā vaskā. Tā ir fantastiska iespēja uzlabot noskaņu vai radīt telpā romantisku gaisotni. Ilangilanga (Cananga odorata) tiek uzskatīta par vienu no valdzinošākajām aromātiskajām eļļām.
Aromterapijas efektivitāte ir atkarīga no izvēlētā eļļas veida. Ekstraktu eļļas var būt ļoti dažādas, tās tiek uzskatītas par dzīvo spēku augu bioloģiskajos procesos. Tās var būt gan ļoti koncentrētas un pat indīgas, gan maigas un dziedinošas.
Aromterapijas eļļas nekad neiesaka ziest tieši uz ādas. Vienmēr jāizmanto kāda no bāzes eļļām, piemēram, kviešu dīgstu, mandeļu vai pat saulespuķu un olīvu eļļa. Atšķaidīšanā, sīki nerēķinot, vienai tējkarotei pamateļļas pievieno 3 pilienus ekstrakta eļļas.
Jāuzmanās no sintētiskajām eļļām, kas tiek iegūtas ķīmiskā veidā. Lai arī tās var būt līdzīgas saviem dabīgajiem analogiem, tajās nav dziedinošā un spēcinošā dzīvā spēka. Sintētisko pakaļdarinājumu galvenās sastāvdaļas nekad nav identiskas.
Ar ko sākt?
Iesācējiem, kas aromterapijā vēl īpaši neorientējas, kā pirmās vajadzētu iegādāties lavandas, tējaskoka un eikalipta eļļu. Lavanda nomierina un dod garīgu pacēlumu, ir lielisks līdzeklis cīņā pret baktērijām, dziedē brūces un sasitumus. Būtībā tas ir gandrīz vai universāls līdzeklis daudzās negaidītās likstās.
Eikalipts ir viens no pasaulē garākajiem un stiprākajiem kokiem. Tā lapas ir efektīvs antibakteriāls līdzeklis, kas palīdz pret dažādām elpošanas problēmām, to skaitā mazina elpceļu pietūkumu, attīra un spēcina.
Tējaskoka ekstrakta eļļa ir viens no līdzekļiem pret baktērijām un vīrusiem, veicina organisma atveseļošanos. Tā ir arī dezinficējoša, tāpēc var izmantot brūču un sasitumu dziedēšanai.