Zāļu tēja aspirīna vietā. Gādājam aptieciņu!

30-05-2018

tejas
Saaukstēšanās un gripas izpausme ir paaugstināta ķermeņa temperatūra. Lielākoties šādos gadījumos pirms gulētiešanas tiek ieņemta aspirīna vai paracetamola tablete, lai gan ne sliktāku ārstniecisko efektu var panākt arī ar augu valsts līdzekļiem.

Melnā plūškoka ziedi
* Divas tējkarotes melnā plūškoka ziedu aplej ar glāzi (200–250 ml) verdoša ūdens un 10 minūtes nostādina. Pagatavoto izvilkumu izdzer visu vienā reizē un iespējami karstāku. Dienas laikā ieteicams izdzert 2–3 šādas devas. Plūškoka ziedu uzlējumu vēlams lietot arī profilakses nolūkos pret saaukstēšanos un gripu.

Liepu ziedi
* Liepu ziedi īpaši ieteicami, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, kā arī klepus. Šajā gadījumā novārījuma pagatavošana ir darbietilpīgāka: 1–2 tējkarotes sasmalcinātu liepu ziedu aplej ar 150 ml karsta ūdens un vāra 10–15 minūtes. Dzer 2 reizes dienā.

Var pagatavot arī auksto uzlējumu: 1–2 tējkarotes liepu ziedu aplej ar 150 ml auksta ūdens, nostādina 15–20 minūtes, uzkarsē līdz viršanai un dzer karstu 2 reizes dienā.

Meža aveņu augļi, lapas un kāti
* Divas ēdamkarotes sausu augļu, smalcinātu lapu vai kātu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina 10–15 minūtes un izdzer karstu stundas laikā. Dienas laikā ieteicams izdzert 3–4 uzlējumus.

Vītolu (kārklu) miza

* Tā ieteicama kā aspirīna aizstājējs. Divas trīs tējkarotes sasmalcinātas mizas aplej ar glāzi auksta ūdens, uzkarsē līdz viršanai un vāra 5 minūtes. Dzer karstu 3–4 reizes dienā. Vītolu miza satur salicilātus, kas ietilpst arī aspirīna sastāvā, taču dabīgie salicilāti izraisa mazāk blakņu nekā sintētiskie.

Parastās vīgriezes ziedi
* Arī tie satur salicilskābes savienojumus. Ņem 1–2 tējkarotes sasmalcinātu ziedu, aplej ar glāzi verdoša ūdens, 10 minūtes nostādina, tad izkāš caur sietiņu vai divkārt salocītu marli. Optimālā deva – glāze izvilkuma 2 reizes dienā. Uzlējumu ieteicams dzert maziem malkiem.

Uzmanību! Gan vītolu mizu, gan parastās vīgriezes ziedu izvilkumu nevajadzētu lietot tiem, kam ir gastrīts, kuņģa čūla vai alerģiska reakcija pret salicilātu preparātiem. Šo drogu pārdozēšana var izraisīt nelabu dūšu un vemšanu.

Izvilkumi iedarbosies efektīvāk, ja tie būs pareizi pagatavoti: porcelāna, emaljētā vai nerūsējošā tērauda traukā, kam karsēšanas un uzlējuma nostādināšanas laikā uzlikts cieši piegulošs vāciņš. Vārīt ieteicams ūdens peldē un vārīšanas laikā trauka saturs bieži jāsaskalo. Tēju var pagatavot, arī vārot uz ļoti lēnas uguns. Pēc sviedrējošās tējas ieteicams likties gultā un silti sasegties.