Asinsvadu spazmu izraisīti asinsrites traucējumi lielākoties ir gados vecāku cilvēku problēma.
Spazmām bieži pakļautas ir galvas smadzeņu artērijas, kas vienā gadījumā noved pie biežām galvassāpju lēkmēm, citā, kad cieš sirds artērija, – pie stenokardijas lēkmēm. Saprotams, tas ietekmē kā mūža ilgumu, tā dzīves kvalitāti. Tāpēc ļoti lietderīgi ir iemācīties pašam novērst spazmas, neizmantojot medikamentus.
Ja slimība nav ielaista (elektrokardiogrammas un lipīdu maiņas procesa rādītāji asinīs ir normas robežās), primārais un galvenais pasākums ir – savas uzvedības psihokorekcija, proti, labestības, dzīvesprieka, optimisma, iecietības un tamlīdzīgu pozitīvu attieksmju attīstība pret apkārtējo dabu un līdzcilvēkiem.
Ārstniecisks efekts ir arī istabasaugiem. Ieteicams audzēt uz palodzes ģerāniju, citronkociņu, rozes vai vismaz pakārt pie sienas to attēlus. Savukārt tējai vēlams pievienot raudenes, jasmīna, pļavas āboliņa, vilkābeles ziedus, māteres, mazā mārsila un piparmētras lapas. No šiem un citiem augiem mājas apstākļos var pagatavot arī efektīvu līdzekli.
Sajauc žāvētas māteres un piparmētras lapas, vilkābeles un pīlādžu ziedus un augļus, baldriāna un lakricas saknes, jasmīna un dzeltenā āboliņa ziedus, valriekstu šķērssieniņas. Vilkābeles ziedus maisījumam ņem 10 g, pīlādžu un vilkābeles augļus – pa 30 g, baldriāna saknes un valriekstu šķērssieniņas – pa 10 g, jasmīna un āboliņa ziedus – pa 5, bet māteri – pa 10 gramiem.
* Divas saujas (vai 3 ēdamkarotes ar kaudzi) maisījuma ieber stikla traukā (ar cieši piegulošu vāciņu vai korķi), aplej ar puslitru kagora vai madeiras vīna un 30 minūtes karsē ūdens peldē. Šo balzamu lieto pirms laika apstākļu maiņām pa 2 tējkarotēm 3 reizes dienā.
Speciālisti ir izstrādājuši arī īpašu pašpalīdzības veidu, kas palīdz atbrīvoties no spazmām burtiski 8–10 minūtēs. Tā ir pašmasāža apvienojumā ar autotreniņu, mūzikas un aromātu terapiju.
Šo procedūru shēma ir šāda:
* ar eļļu vai jasmīnu, lavandas un baldriānu izvilkumu ieziež bedrīti starp degunu un virslūpu.
Tad, sākot no pieres, ar abu roku plaukstām viegli glauda seju, pakāpeniski virzoties no starpdegunes līdz deniņiem un zodam. Šīs kustības ļoti atgādina mazgāšanos. Tās izpildot, īpaša uzmanība veltāma deniņu masāžai. Pēc tam pamasē pakausi, kaklu, plecus, delnu pamatnes un ceļu locītavas. Katrai no minētajām zonām jāizdara vismaz 20 masāžas kustību.
* Pašmasāžas laikā vēlams atkārtot pašsuģestijas formulas – tādas kā, piemēram, “es esmu mierīgs”, “es pilnībā atslābinos”, “mani nekas nesatrauc”, “mana sirds sitas ritmiski un mierīgi”, “mani asinsvadi atslābinās”, “es jūtu patīkamu siltumu sirdī”…
* Ātru atveseļojošu efektu dod arī ritmiski plastiskā vingrošana – nesteidzīgi vēzieni ar rokām un kājām, zāles pļaušanas un svārsta kustību imitācija. Veselīgi arī visi vingrojumi ar nūju.
Vingrošanai jāvelta 5–8 minūtes, un tā jāatkārto 2–3 reizes dienā.
* Svarīga, protams, ir arī diēta. Jācenšas maksimāli maz lietot sāli un dzīvnieku izcelsmes taukus, akcentu uzturā liekot uz dārzeņiem, augļiem un ogām. Priekšroka dodama burkāniem, āboliem, plūmēm, vilkābelei, sīpoliem, ķiplokiem, valriekstiem, medum. Vēl vienmēr galdā jābūt svaigiem zaļumiem.